Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
  • W piątek, 29 marca 2024 r., Starostwo Powiatowe w Bełchatowie, Nieodpłatna Pomoc Prawna, Poradnictwo Obywatelskie, Terenowy Punkt Paszportowy i Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności będą NIECZYNNE. ∗
Czwartek 28 marca 2024

Hołd dla człowieka, który wstrząsnął komuną

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 9 =
W 13. rocznicę śmierci Ryszarda Kuklińskiego, pułkownika ludowego Wojska Polskiego, pośmiertnie awansowanego do stopnia generała brygady, zostały złożone kwiaty pod bełchatowską tablicą upamiętniającą jego osobę. W imieniu mieszkańców powiatu hołd dla pułkownika Kuklińskiego oddał Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski.
główne
Tablica upamiętniająca postać Ryszarda Kuklińskiego, która stała się symbolem antykomunistycznej walki, od ponad 10 lat mieści się na ścianie kościoła przy ul. Kościuszki w Bełchatowie. Napisem „Wielkiemu Polakowi w hołdzie za podjęcie samotnej walki z komunistycznym imperium zła, w obronie demokratycznego świata” i corocznym upamiętnianiem daty śmierci generała, mieszkańcy miasta oddają hołd i świadectwo pamięci. W 13. rocznicę śmierci Ryszarda Kuklińskiego pod tablica spotkali się przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu oraz organizacji społecznych i politycznych. Powiat reprezentował Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski.

Ryszard Jerzy Kukliński ps. „Jack Strong”, „Mewa” ,urodził się 13 czerwca 1930 r. w Warszawie, zmarł 11 lutego 2004 r. w Tampie. Pułkownik Ludowego Wojska Polskiego i tajny agent CIA, z-ca szefa Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego WP, pośmiertnie awansowany na generała brygady. W latach 1971-81 współpracował z Amerykanami, którym przekazywał tajne plany Układu Warszawskiego. Przed wybuchem stanu wojennego opuścił kraj razem z rodziną. Zamieszkał w USA pod zmienionym nazwiskiem. W 1984 sąd wojskowy w Warszawie skazał go zaocznie na karę śmierci. Wyrok został uchylony w 1995 roku. Rehabilitacja Kuklińskiego była jednym z nieoficjalnych warunków przyjęcia Polski do NATO. O Ryszardzie Kuklińskim pisał Jan Nowak-Jeziorański, politolog i dziennikarz, wieloletni dyrektor Rozgłośni Polskiego Radia Wolna Europa: „Kukliński znajdzie właściwe miejsce w historii. Bardzo mocno w to wierzę. Będzie fascynował historyków i publicystów, wszystkich ludzi, będzie się o nim dyskutować w przyszłości i w końcu zostanie powszechnie uznany za bohatera. Jestem przekonany, że w dłuższej perspektywie – zwycięży”. Dziś mówi się o nim także: Człowiek, który wstrząsnął komuną”.
← powrót