Czwartek 28 marca 2024

Informacje dla osób niepełnosprawnych

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bełchatowie prowadzi Ośrodek Informacji dla Osób Niepełnosprawnych. Istotą działania OION jest przekazywanie aktualnych informacji dotyczących uprawnień, wsparcia i polityki prozatrudnieniowej osobom niepełnosprawnym, podmiotom prowadzącym działalność na ich rzecz i pracodawcom.
Bogumiła Rychter -  st.inspektor OION.

Głównym celem funkcjonowania OION jest upowszechnianie informacji służące wyrównywaniu szans osób niepełnosprawnych w społeczeństwie. Po informacje do OION mogą się zgłaszać:

-  osoby niepełnosprawne, ich rodzice i opiekunowie,

- instytucje i organizacje działające na rzecz osób niepełnosprawnych,

- pracodawcy osób niepełnosprawnych,

- inne osoby zainteresowane.

Zakres informacji udzielanych przez OION obejmuje:
1. prawa osób niepełnosprawnych, w tym wynikające z Kodeksu Pracy;

2. możliwości uzyskania wsparcia finansowego i rzeczowego na m.in. przekwalifikowania i szkolenia, sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki  pomocnicze, turnusy rehabilitacyjne, warsztaty terapii zajęciowej i zakładów aktywności zawodowej, likwidację barier architektonicznych oraz w komunikowaniu się i technicznych;

3. systemowe rozwiązania dotyczące:
    - edukacji osób niepełnosprawnych,
    - pomocy społecznej i zabezpieczenia społecznego,
    - rehabilitacji leczniczej i leczenia,
    -wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin;

4. instytucje wsparcia najbliższe miejsca zamieszkania osoby niepełnosprawnej;

5. organizacje zrzeszające i działające na rzecz osób niepełnosprawnych i oferowane przez nie formy pomocy;

6. ustawowe wsparcie pracodawców osób niepełnosprawnych;

7. Programy Unii Europejskiej, rządowe, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, PFRON, samorządowe oraz organizacji pozarządowych skupiające osoby niepełnosprawne.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zaprasza codziennie w godz. 7.30 – 15.30 (pon. śr. czw. pt.), 7.30 – 17.00 (wt.). OION działający w strukturach PCPR  jest czynny codziennie (od pon. do pt.), w godzinach 8.00-11.30. Dodatkowo pracownik OION udziela informacji osobom niepełnosprawnym jeden raz w miesiącu w każdej gminie. Informacje można uzyskać pod numerem tel. 44/633-03-10, przez e-mail: oion@powiat-belchatowski.pl oraz na stronie internetowej http://oion.powiat-belchatowski.pl lub www.belchatow.pcpr.pl.