Czwartek 28 marca 2024

Innowacja na rynku paliw i nowe miejsca pracy

W Bugumiłowie otwarto Zakład Produkcji Paliw Syntetycznych z bioetanolu. Znajdzie tu pracę 85 osób. Wybudowany od podstaw fabryka wyprodukuje 22.500 ton rocznie paliw syntetycznych z etanolu.
IMG_3717
W Bugumiłowie, na terenie kleszczowskiej strefy przemysłowej, otwarto nową fabrykę. Jest to Zakład Produkcji Paliw Syntetycznych z bioetanolu. Znajdzie tu pracę 85 osób. Wybudowany od podstaw, innowacyjny zakład posiada zdolność produkcyjną na poziomie 22.500 ton rocznie paliw syntetycznych z etanolu.

Zakład powstał na działce o powierzchni 5,5ha. Infrastruktura produkcyjna została rozlokowana na powierzchni 3,8 ha. W otwarciu uczestniczył Jerzy Kwieciński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Karol Młynarczyk, wicewojewoda łódzki, Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski, Sławomir Chojnowski, wójt gminy Kleszczów oraz licznie zaproszeni goście.

Zakład Produkcji Paliw Syntetycznych z bioetanolu został wybudowany wg nowoczesnych standardów projektowych z uwzględnieniem rygorystycznych przepisów ochrony środowiska.

- Otwarcie nowego zakładu na terenie powiatu to szansa na zatrudnienie dla mieszkańców, wpływy z podatków i zwiększenie konkurencyjności gospodarczej regionu – mówi Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. - Zakład produkcji paliw w Bugumiłowie to również inwestycja w innowacyjne technologie i rozwiązania, które są obecnie pożądane w naszej gospodarce.
Firma Ekobenz z Lublina, właściciel zakładu, na jego lokalizację wybrała gminę Kleszczów.

- Terenu pod budowę fabryki szukaliśmy po całej Polsce, jednak doskonałe warunki uzbrojenia działki jakie zastaliśmy w kleszczowskiej strefie przemysłowej przesądziły o tej właśnie lokalizacji – mówi Stanisław Jabłoński, prezes spółki Ekobenz. - Naszą benzynę, jako jedyne spośród dostępnych dziś na rynku biopaliw, będzie można stosować jako paliwo samoistne w silnikach najnowszej generacji, bez konieczności dokonywania w nich zmian, jej wartość energetyczna to 43 megadżule na kilogram, podczas gdy dostępne dziś na rynku paliwo z ropy ma 42,6 megadżuli na kilogram. Nasze paliwo w dodatku będzie pozbawione etanolu, co oznacza lepszą pracę silnika, zawiera też niewielką ilość benzenu, co skutkuje niską szkodliwością dla środowiska i mieści się w najbardziej rygorystycznych normach emisji Euro 6.

Do produkcji paliw syntetycznych, uzyskiwanych w procesie konwersji katalitycznej z alkoholu etylowego, spółka wykorzystała unikatowe w skali światowej technologie, stworzone we własnym laboratorium. Surowiec do procesu produkcji w instalacji wytworzony jest w całości z biomasy i stanowi go alkohol etylowy.