Sobota 04 lipca 2020

IX Międzynarodowe Warsztaty Fotograficzne ENERGIA 2019 już za nami

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 6 =
Dziewiąte Międzynarodowe Warsztaty Fotograficzne ENERGIA 2019 już za nami. Ponad 40 fotografików z Czech, Litwy, Niemiec, Portugali i Polski uczestniczyło w trzydniowych warsztatach fotograficznych w Bełchatowie. Warsztatom towarzyszyły dwie wystawy fotograficzne w Galerii „Na piętrze” w PGE Giganty Mocy MCK Bełchatów, które otworzył Pan Damian Nowak Dyrektor MCK Bełchatów. Na otwarciu obecni byli również autorzy wystaw Mieczysław Nowak i Tomasz Sikora. Tomasz Sikora światowej sławy fotografik, który również brał w nich udział.
zdjęcie
Trzydniowe warsztaty były bardzo intensywne nie było za dużo czasu na przerwy, gdyż czas był mocno wypełniony zajęciami.
W piątek jedna grupa pojechała do Skansenu Lokomotyw w Zduńskiej Woli Karsznicach gdzie na tle starych wagonów i parowozów doskonalili swój warsztat w tej części zajęć nastąpiło przekazanie przez firmę Megmar farby na pomalowanie dwóch parowozów. Druga grupa pracowała w studio doskonaląc technik pracy nad portretem w różnych warunkach oświetleniowych.
O godzinie 18.00 nastąpiło uroczyste otwarcie warsztatów, którego dokonał Pan Norbert Grudzień Wiceprezes Zarządu PGE GiEK S.A. wykonując symbolicznie kilka zdjęć. Jest szansa, że w przyszłej edycji warsztatów aktywnie w nich będzie uczestniczył. Po uroczystym otwarciu były czas autoprezentacji uczestników warsztatów i dyskusja nad prezentowanymi pracami. Po raz pierwszy w warsztatach uczestniczył Eduardo Barrento z Alcobaça z Portugali miasta partnerskiego dla miasta Bełchatów. Uczestników warsztatów odwiedził Pan Łukasz Politański Wiceprezydent Bełchatowa oraz Pan Damian Nowak Dyrektor MCK Bełchatów aktywnie włączając do dyskusji nad prezentowanymi pracami.

W sobotę jedna grupa pojechała na zajęcia z street foto do Łodzi, druga ciąg dalszy pracy w studio. A trzecia chyba najtrudniejsza a zarazem najciekawsza prowadzona przez Tomka Sikorę a polegająca na pokazaniu przy pomocy aparatu fotograficznego to co nas spotyka w życiu czyli „potrzeba wyboru”. Uczestnicy sami musieli wymyśleć przy pomocy dostępnych rekwizytów i w sposób fotograficzny to przedstawić. Wieczorem natomiast wspólna praca w temacie: woda, światło i dymy.


W niedzielę trzeci dzień warsztatów wykorzystaliśmy stare zabudowania niewielkiej już nieczynnej elektrowni w miejscowości Zarzecze. W tej części warsztatów uczestniczył i pracował z nami Mariusz Wlazły, który jak dysponuje czasem stara się być z nami na zajęciach warsztatowych.
Po obiedzie i oficjalnym zamknięciu warsztatów był czas na pożegnania uczestników co nas bardzo cieszy niektórzy uczestnicy mieli łzy w oczach. Za rok jubileuszowe X Międzynarodowe Warsztaty Fotograficzne ENERGIA 2000.
 
Bełchatowskie Towarszystwo Fotograficzne
Andrzej Juchniewicz
← powrót