Wtorek 23 kwietnia 2024

Jak i dlaczego pomóc Polakom na Litwie?

Rusza kolejna zbiórka darów dla Polaków mieszkających w Rejonie Solecznickim na Litwie. Dziś Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski, Stanisław Gotkowicz, dyrektor biura Regionalnej Izby Gospodarczej w Bełchatowie oraz Tadeusz Romanowski, prezes Wspólnoty Miłosierdzia Bożego w Solecznikach na Litwie, przekonywali dziennikarzy lokalnych redakcji, że warto pomagać. Informacja dotrze teraz do mieszkańców naszego regionu.
gl2
- Chciałbym przede wszystkim podziękować przedsiębiorcom i mieszkańcom powiatu bełchatowskiego za dotychczasową pomoc dla Polaków z Wileńszczyzny – mówi Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. - Jednocześnie zwracam się z apelem o kontynuację wsparcia dla rodaków ze wschodu. Gdy tylko uzbieramy kolejna partię darów, wyślemy kolejny transport na Litwę. Dary można przynosić do siedziby Regionalnej Izby Gospodarczej w Bełchatowie, która mieści w budynku starostwa przy ul. Pabianickiej 34.

W grudniu ubiegłego roku dzięki pomocy wielu bełchatowskich firm, przedsiębiorców zrzeszonych w Regionalnej Izbie Gospodarczej, Fundacji Przyjazna Planeta z Radomska, a także wielu osób prywatnych, do Solecznik pojechał bus wyładowany po dach darami.

- Gdy dotarliśmy z darami na miejsce doszedłem do jeszcze większego przekonania, że taką akcję należało zorganizować – mówi Stanisław Gotkowicz, dyrektor biura Regionalnej Izby Gospodarczej w Bełchatowie. - Chwile wzruszeń, których tam doznaliśmy, obszary biedy, które dane nam było zobaczyć, uzasadniają potrzebę zorganizowania takiej akcji także w kolejnych latach. To, co zobaczyliśmy na miejscu nie da się opisać słowami, to było szokujące i po obejrzeniu warunków, w jakich żyją biedne rodziny, nabiera się jeszcze większej chęci dalszej pomocy. Zdecydowaliśmy się kontynuować pomoc. Obecnie zbieramy także rzeczy używane, bowiem skala potrzeb jest przeogromna, dlatego zachęcamy do przejrzenia szaf i strychów, w poszukiwaniu rzeczy nam już niepotrzebnych, a za które na Litwie usłyszymy wzruszające podziękowania.

Rejon Solecznicki jest samorządem partnerskim powiatu bełchatowskiego od sierpnia 2013 roku. 80 procent spośród ok. 30 tysięcy jego mieszkańców, stanowią Polacy. Zbiórka darów jest jednym z efektów kontaktów Regionalnej Izby Gospodarczej z przedsiębiorcami z Solecznik.

- Każda kruszyna chleba z Polski jest dla nas zaszczytem, wszystko co przywozicie jest dla nas wartościowe, to znak, że Polska o nas pamięta, bo my przecież jesteśmy Polakami, tu zawsze była polska mowa, tradycje i obyczaje, nawet na jeden dzień nie ustąpiliśmy polskości – mówi Tadeusz Romanowski, prezes Wspólnoty Miłosierdzia Bożego w Solecznikach na Litwie. - Nasza sytuacja pogorszyła się przed trzema laty, gdy naszą walutę – lita, zastąpiono euro, w jeden dzień staliśmy się ubodzy i to ubóstwo wzrasta z każdym dniem. Przed wprowadzeniem euro pod swoją opieką mieliśmy 300 dzieci z 80 rodzin, teraz mamy 1400 dzieci z 400 rodzin. W końcu przestaliśmy milczeć i prosimy o pomoc rodaków z Polski.
Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy