Czwartek 25 kwietnia 2024

Jak się święcił 3 Maja w Zelowie

Uroczyste obchody 228. rocznicy Święta Konstytucji 3 Maja połączone z obchodami Dni Ochrony Przeciwpożarowej odbyły się tradycyjnie w dniu 3 maja w Zelowie. Z placu Ochotniczej Straży Pożarnej w asyście Orkiestry Dętej i pocztów sztandarowych ulicami miasta przemaszerowały liczne delegacje: władz samorządowych, placówek oświatowych, jednostek, instytucji, stowarzyszeń i mieszkańców do kościoła M.B. Częstochowskiej.
główne
Po Mszy Świętej w intencji Ojczyzny zebrani przemaszerowali pod pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie delegacje złożyły kwiaty. Ponadto okolicznościowe przemówienia zostały wygłoszone przez Burmistrza Zelowa Tomasza Jachymka, Posła na Sejm RP Grzegorza Lorka, Radnego Semiku Województwa Łódzkiego i Dyrektora Łódzkiego Oddziału IPN Dariusza Roguta, Przewodniczącego Rady Powiatu Bełchatowskiego Sławomira Malinowskiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Zelowie Sylwestra Drozdowskiego oraz Komendanta ZOSP RP w Zelowie Krzysztofa Kryścińskiego. Ponadto odczytano list Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Wojewody Łódzkiego Zbigniewa Raua.
Burmistrz Zelowa w swym przemówieniu podkreślił, że rok 2019 to rok, w którym obchodzimy 100-tną rocznicę uchwalenia przez Sejm Ustawodawczy barw biało-czerwonych odrodzonej Polski, 20-tą rocznicę członkostwa Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim, 15-lecie wstąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej, a także mija 100 lat od powstania województwa łódzkiego. Tomasz Jachymek życzył wszystkim by uczestnictwo w majowych uroczystościach wzmocniło poczucie tożsamości narodowej oraz napawało do dumy z bycia Polakami.

Oprawę artystyczną uroczystości zapewnili: Orkiestra Dęta OSP w Zelowie pod batutą Adama Kobalczyka, zespół Laudate Dominum przy akompaniamencie Jacka Wodzińskiego oraz dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 1 w Zelowie, które zaprezentowały taniec ludowy. Wartę honorową przy pomniku Tadeusza Kościuszki pełnili skauci z Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Zelowie. Na zakończenie uroczystości jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Zelów zaprezentowały swoje wozy bojowe podczas defilady.

Na okoliczność Święta Najświętszej Maryi Panny - Królowej Polski, które także obchodzone jest w dniu 3 maja, w parafiach odbyły się uroczyste Msze Święte. W Kociszewie w asyście pocztów sztandarowych odbyła się procesja na cmentarz parafialny w celu złożenia kwiatów i zapalenia zniczy w miejscach pamięci narodowej. Udział w parafialnych uroczystościach wzięła Zastępca Burmistrza Zelowa Anetta Mądry.