Wtorek 23 kwietnia 2024

Jak wymienić stare gazety i książki na drzewko?

Starostwo Powiatowe w Bełchatowie organizuje trzecią edycję akcji „Drzewko za makulaturę”. Akcja odbędzie się 22 września br. na parkingu przed budynkiem starostwa. W poprzednich dwóch edycjach mieszkańcy powiatu zebrali łącznie około 43 ton makulatury, dzięki czemu przed wycięciem udało się uchronić 731 drzew.
Plakat akcji - kliknij, żeby powiększyć.

- Zeszłoroczna akcja „Drzewko za makulaturę” cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców – mówi Szczepan Chrzęst, Starosta Bełchatowski. - Frekwencja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania, bowiem przez kilka godzin trwania zbiórki zebraliśmy blisko 30 ton makulatury i rozdaliśmy w zamian blisko 7 tysięcy sadzonek i 1400 cebulek roślin. Szacujemy, że w akcji wzięło udział blisko 2 tys osób.

Z kolei w I edycji akcji w 2010 roku zgłosiło się ponad pół tysiąca mieszkańców, którzy łącznie przekazali około 13 ton makulatury. W zamian starostwo rozdało prawie pięć tysięcy drzew i krzewów.

- Zachęcamy mieszkańców do segregowania odpadów i magazynowania makulatury, którą we wrześniu będzie można wymienić na drzewka i krzewy. – mówi Jolanta Pawlikowska, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa starostwa. - Jedna tona makulatury ratuje przed wycięciem aż 17 drzew.

W ramach akcji mieszkańcy powiatu bełchatowskiego mogą przynosić do miejsca zbiórki makulaturę i wymieniać ją na sadzonki drzew i krzewów ozdobnych. Ilość otrzymanych sadzonek uzależniona będzie od ilości przyniesionej makulatury.

Akcją towarzyszącą będzie zbiórka elektro-śmieci, którą organizuje spółka Eko-Region z Bełchatowa. Mieszkańcy, którzy dostarczą zużyty sprzęt elektryczny RTV -AGD (lodówki, pralki, telewizory, radia, sprzęt komputerowy itp.) otrzymają upominki ufundowane przez firmę. Zbiórka elektro-śmieci prowadzona będzie przy siedzibie Eko-Regionu (ul. Bawełniana 18).

Warto już od dziś gromadzić stare gazety i książki.

Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy