Sobota 20 kwietnia 2024

"Jest w orkiestrach dętych jakaś siła!"

W niedzielę, 9 czerwca, pięć orkiestr dętych z Bełchatowa i powiatu bełchatowskiego zaprezentowało swój repertuar  szerszej publiczności. Muzycy, koncertujący, wzięli  udział w plebiscycie o Grand Prix Prezydenta Bełchatowa. To niecodzienne wydarzenie odbyło się w ogrodach parafialnych przy ul. Kościuszki.
główne
W ogrodach przy parafii Narodzenia NMP w Bełchatowie wystąpili: Miejska Orkiestra Dęta Bełchatów-Grocholice, Orkiestra Dęta im. Karola Namysłowskiego z Ruśca, Orkiestra Dęta OSP z  Magdalenowa, Orkiestra Dęta OSP z  Zelowa oraz Orkiestra Dęta OSP z  Dobrzelowa.
Muzycy wyruszyli sprzed Miejskiego Centrum Kultury o godz. 15:30 i grając, przemaszerowali przez pl. Narutowicza. Festyn na dobre rozpoczął się o godz. 16 pod pomnikiem Jana Pawła II od wspólnego wykonania dwóch utworów: „Barki”, ulubionej pieśni papieża Polaki, i hymnu strażaków „Rycerze św. Floriana”. Następnie wszyscy przenieśli się do ogrodów parafialnych, gdzie odbyła  się prezentacja wszystkich formacji dętych.

Każda orkiestra wykonała po trzy utwory. Widzowie obejrzeli też pokaz małych marżonetek, które po raz pierwszy wystąpiły przed tak liczną publicznością.
Jury złożone z dyrygent ów poszczególnych orkiestr, zwycięstwo przyznano muzykom z Magdalenowa, którzy reprezentować będą powiat na kolejnym szczeblu zmagań.