Sobota 20 kwietnia 2024

Każde stowarzyszenie może swój ogonek chwalić

Na terenie naszego powiatu istnieje około 400 organizacji pozarządowych. Spektrum ich działalności jest bardzo szerokie, ale niekoniecznie znane szerokiemu gremium. Starostwo powiatowe zaproponowało stowarzyszeniom, by chwaliły się swoimi osiągnięciami, głównie tymi nieobliczonymi na zysk. Jest taka możliwość, np. prezentacji zdjęć w holu urzędu czy w artykułach prasowych na stronie internetowej powiatu.
glowne
Stowarzyszenie „Strapate Ranczo”: Jeżeli terapia, to tylko profesjonalnie
Stowarzyszenie "Strapate Ranczo" jest niedochodową organizacją pożytku publicznego, która koncentruje swoje działania i projekty na pomocy ludziom w zakresie hipoterapii, dogoterapii, psychoterapii, zajęć psychopedagogicznych. Jak relacjonuje Stana Tilesova-Rychlewska, szefowa organizacji, prowadzi ona w miejscowości Korczew ośrodek terapeutyczno – szkoleniowy, ma kontakty z autorytetami światowej hipoterapii, a w swoim doświadczeniu oryginalne i nowatorskie metody prowadzenia szkoleń dla specjalistów, publikacje w zagranicznych czasopismach. Ośrodek pracuje z osobami niepełnosprawnymi, chorymi psychicznie, dziećmi z problemami rozwoju i w nauce, z wadami postawy oraz także z osobami pragnącymi rozwoju osobistego. W tym roku realizował zajęcia w ramach dotacji przyznanej z budżetu powiatu. Działalność Stowarzyszenia realizowana jest dzięki wsparciu i darowiznom od osób prywatnych, firm i instytucji. Wielką pomoc dla organizacji stanowi przekazywanie jednego procenta od podatku dochodowego. Dochód jest w całości przeznaczony na realizację celów statutowych oraz utrzymanie zwierząt.

- Wbrew pozorom potrzeby stowarzyszenia są bardzo duże, często walczymy po prostu o przetrwanie, kiedy brakuje nam środków finansowych na utrzymanie, jak również na rozwój ośrodka – mówi Stana Tilesova-Rychlewska - Większość pracy wykonujemy społecznie, żeby tylko ta nasza misja przetrwała.

Stowarzyszenie „Strapate Ranczo”: Dobro podopiecznych jest dla nas najważniejsze
W 2018 roku „Strapate Ranczo” chciałoby wziąć udział w Światowym Kongresie Hipoterapeutycznym w Dublinie, by zaprezentować wykład i wziąć udział w dyskusji na temat programów i potrzeb kształcenia hipoterapeutów. Informację tę potwierdza Sanna Mattila Rautiainen, prezydent Horses in Therapy and Education International, która przyjazd do Irlandii zaproponowała organizacjom, w tym „Strapate Ranczo”, chętnym podzielić się swoimi doświadczeniami.

- Problem jest ten, że nie mamy środków na taki wyjazd – mówi Tilesova. - Mamy know-how, jesteśmy otwarci i pełni entuzjazmu, ale musimy szukać środków. Każdy, kto o nas będzie pamiętać przy rozliczaniu rocznym i przekaże nam 1 procent od podatku dochodowego lub przekaże darowiznę na cele statutowe organizacji, może pomóc zmienić życie wielu osobom. Bardzo prosimy o jakiekolwiek wsparcie i mamy nadzieję na lepsze jutro. Jednocześnie pragniemy całym sercem podziękować tym, którzy nam już pomogli i pomagają.
Redakcja tekstu A.Zawodzińska
na podstawie informacji stowarzyszenia "Strapate Ranczo"

Stowarzyszenia, w tym OSP, działające na terenie powiatu bełchatowskiego,
chcące zaprezentować swoją działalność społeczną na witrynie internetowej starostwa,
zapraszamy do kontaktu z Zespołem ds. Promocji.
email: azawodzinska@powiat-belchatowski.pl