Czwartek 28 marca 2024

Kolejny etap współpracy z Niemcami

Roboczym spotkaniem przedsiębiorców zaowocowała deklaracja niemieckiej spółki WFG AG o przyjeździe do Polski i chęci odwiedzin firm z naszego regionu. Jest to efekt styczniowej wizyty starosty Waldemara Wyczachowskiego w partnerskim regionie w Bawarii.
główne
Aż siedem firm z naszego regionu chciałby zwizytować i poznać bliżej dr Thomas Birner, szef niemieckiej spółki Wirtschaftsforderungsgesellschaft (WFG) z Berchtesgadener Land. Na styczniowym spotkaniu w Niemczech starostów Waldemara Wyczachowskiego i Georga Grabnera, starosty BGL, ustalono, że aby pomóc polskim i niemieckim przedsiębiorcom w nawiązaniu kontaktów biznesowych należy zorganizować możliwość bliższego, wzajemnego poznania się. Niemieckiej stronie starosta przedstawił potencjał wszystkich podmiotów zrzeszonych w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Bełchatowie. Ze szczególnym zainteresowaniem spotkały się F.H. Jagatex, Lukor, INKOM Bełchatów, Ekobudowa, KONSTAK, a także Termokor Kaefer i Centrum Elektryczne Ania. Przedstawiciele tych firm spotkali się w siedzibie RIG, by ustalić szczegóły wizyty w  Bełchatowie niemieckiego gościa.

- Czujemy się wyróżnieni, że firma WFG zwróciła uwagę na naszą działalność - mówi Jadwiga Tumidajewicz, Prezes Zarządu INKOM. - Z pewnością przygotujemy się jak najlepiej do tego spotkania, by zaprezentować nasz potencjał, ale także rozpoznać potrzeby partnera i poszukać płaszczyzn do ewentualnej współpracy.

Spółka WFG, mająca swą siedzibę w Freilassing, mieście w partnerskim powiecie Berchtesgaden, jest w stu procentach podmiotem samorządowym, finansowanym przez tamtejsze starostwo. Jej zasadniczym zadaniem jest pomoc przedsiębiorcom. Firma dysponuje bazą podmiotów gospodarczych, ale także kompleksową informacją o infrastrukturze gospodarczej regionu (lokale, nieruchomości, programy wsparcia finansowego). Możliwością do nawiązania bezpośrednich kontaktów z WFG będzie również II Forum Gospodarcze Powiatu Bełchatowskiego (6-7 kwietnia). Spółka będzie mieć swoje stoisko promocyjne.

- Cieszę się, że bełchatowskiemu staroście udało się zaangażować niemieckiego partnera także w dziedzinie współpracy biznesowej – mówi Stanisław Gotkowicz, dyrektor biura RIG. - Przyjazd do Bełchatowa Thomasa Birnera to konkretne działanie. Jestem przekonany, że nie zmarnujemy tej szansy.

Szef spółki WFG przyjedzie do Bełchatowa 5 kwietnia i zostanie trzy dni. Jego pobyt sfinansuje samorząd powiatu, przy czym przedsiębiorcy zapowiedzieli, że także będą chcieli mieć przynajmniej częściowy w tym udział. Przypomnijmy, że nie będzie to pierwsza wizyta niemieckiego gościa w Bełchatowie. Poprzednia miała miejsce rok temu, podczas I Forum Gospodarczego.