Czwartek 25 kwietnia 2024

Koń łagodzi ból i stres

Bartuś dumnie siedzi na koniu. - Czuję się jak kowboj – mówi. Widać na jego twarzy zadowolenie i odprężenie. Takie magiczne wręcz działanie mają zajęcia z hipoterapii, na które uczęszczają dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bełchatowie.
glowne
- Ciągle poszukujemy nowych metod i form pracy, aby bardziej efektywnie oddziaływać na dziecko niepełnosprawne, od pięciu lat zabieramy dzieci także na zajęcia z końmi – mówi Małgorzata Stemplewska, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bełchatowie. - Prowadzimy także zajęcia z dogoterapii, hydroterapii i muzykoterapii. Dzieci nie mogą się doczekać zajęć z końmi, dzięki nim są szczęśliwe i zadowolone. Hipoterapia dobrze oddziałuje na ich samopoczucie, widać postępy w sferze poznawczej, emocjonalnej społecznej, lepiej funkcjonują w zespole klasowym.

Dzieci z niecierpliwością oczekują na swoją kolej przejażdżki na koniu, na którym nie tylko siedzą, ale także leżą i przytulają się, głaskają i całują

- Hipoterapia to wyjątkowa metoda, ponieważ jest naturalna i kompleksowa, bo w jednym momencie można oddziaływać na procesy psychiczne, fizyczne i społeczne osoby chorej – mówi Stanislava Tílešová – Rychlewska, prezes Stowarzyszenia „Strapate Ranczo” z Korczewa w gminie Bełchatów. - Koń pobudza procesy terapeutyczne, stymuluje najgłębsze warstwy emocjonalne, aktywnie włącza do pracy system nerwowy, co nie daje się osiągnąć w metodzie „gabinetowej”. Koń zaspokaja różne potrzeby osób chorych, jak przytulenie, bliskość, akceptacja, a przede wszystkim nie ocenia, co niestety jest dość powszechne w świecie ludzi.

„Strapate Ranczo” to jedyny w powiecie niedochodowy ośrodek zajmujący się hipoterapią.
Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy