Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Wtorek 16 kwietnia 2024

Konferencja z nadzieją, cenniejszą od wiedzy

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 6 =
„By z autyzmem żyło się lepiej” - pod takim hasłem odbyła się konferencja naukowo-szkoleniowa, zorganizowana przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bełchatowie (30 maja). Uczestnikami wydarzenia byli goście z powiatów bełchatowskiego, piotrkowskiego, radomszczańskiego: dyrektorzy szkół i placówek, pedagodzy, psycholodzy, terapeuci, nauczyciele oraz rodzice dzieci i nastolatków dotkniętych autyzmem.
glowne
Wszyscy z wielkim zainteresowaniem wysłuchali relacji i wykładów, obejmujących problematykę autyzmu. Swoim doświadczeniem i wiedzą dzieliły się przedstawicielki dwóch Poradni Pedagogiczno-Psychologicznych w Bełchatowie i Piotrkowie Trybunalskim. Specjalistki omówiły problematykę funkcjonowania dziecka ze spektrum autyzmu w przedszkolu i szkole i przedstawiły sytuację dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu w powiecie bełchatowskim.

W bloku tematycznym „Słowa prawdziwe o sobie i ludziach” wysłuchano wystąpienia ojca ucznia Szkoły Branżowej I Stopnia w SOSW w Bełchatowie, który jest autorem książki fantastyczno-naukowej „Wydrenowany umysł”. Pan Jarosław Michalak opowiedział zebranym o codziennych zmaganiach i pracy ze swoim synem oraz osiągniętych sukcesach, nie tylko w dziedzinie pisarskiej. Jego wypowiedź rozbudziła w rodzicach dzieci z autyzmem nadzieję, że również ich synowie i córki, poprzez właściwie prowadzoną terapię, mogą w życiu wiele osiągnąć.

Kolejna prelegentka Maria Nowacka, pedagog specjalny z wieloletnim doświadczeniem w pracy z uczniami z autyzmem i zespołem Aspergera, wykładowca SAN w Łodzi, prowadząca zajęcia na studiach podyplomowych z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju i nauczania dzieci i młodzieży z autyzmem, oligofrenopedagogiki i terapii pedagogicznej, zwróciła uwagę na ogromne znaczenie strukturyzacji w procesie i terapii i edukacji uczniów ze spektrum zaburzeń autystycznych.

Niezwykle ciepło została przyjęta Maria Dąbrowska-Jędral. instruktor HANDLE /holistycznego podejścia do neurorozwoju oraz efektywnego uczenia się/, konsultant RDI/ (program rozwoju relacji) oraz tłumaczka książek je opisujących. Podczas jej prezentacji dało się poznać, że doskonale zna autystyczną codzienność. Od 22 lat doświadcza autyzmu od kuchni jako matka Adama. Z wykształcenia lekarz, ale zrezygnowała z wykonywania zawodu, aby na co dzień pracować z osobami z autyzmem oraz ich rodzinami, ucząc ich sposobów na to, by życie z autyzmem było dla wszystkich łatwiejsze. Konferencja była niezwykle owocna, a uczestnicy wyszli pełni wiary, że właściwa praca z osobami z autyzmem może przynieść satysfakcjonujące efekty.
Małgorzata Stemplewska
Dyrektor SOSW w Bełchatowie
← powrót