Piątek 19 kwietnia 2024

Kopią okopy na historyczne widowisko

Praca wre na terenie między powiatowymi szkołami mieszczącymi się przy ulicy Czaplinieckiej, gdzie w sobotę, 7 października, odbędzie się wyjątkowa inscenizacja z efektami pirotechnicznymi, udziałem aktorów i statystów w żołnierskich mundurach, pokazująca tragiczne wydarzenia Września 1939 r. Koszona jest trawa i krzaki, przygotowywane są okopy i transzeje.
1

- Inscenizacja będzie głównym elementem obchodów święta patrona naszej szkoły – generała brygady Ludwika Czyżewskiego, którego 125. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku – mówi Piotr Mielczarek, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Bełchatowie. - Towarzyszyć jej będzie szereg ciekawych wydarzeń, jak turniej strzelecki, pokazy wyszkolenia naszych żołnierzy z Tomaszowa Mazowieckiego, stoiska prezentujące broń z czasów II Wojny Światowej, a nawet wojskowa grochówka.

„Semper fidelis – Zawsze wierni” to nie jest zwykła inscenizacja historyczna. Wyróżniają ją liczne efekty specjalne, opracowane przez profesjonalnych pirotechników oraz przygotowane z największą starannością szczegóły charakteryzacji aktorów i scenografia. Autorzy tego plenerowego przedstawienia odtworzą kilka epizodów z pierwszych dni II Wojny Światowej, które miały miejsce na naszym terenie.

- Zaprosiliśmy najlepsze grupy rekonstrukcyjne z całego kraju – podkreśla Damian Wieczorek, dowódca Grupy Rekonstrukcji Historycznej Infanterie -Regiment 73 w Bełchatowie. - Łącznie w inscenizacji weźmie udział ponad 60 osób w doskonale odtworzonych mundurach obu armii z września 39 roku. Pokażemy, jak brutalnie niemiecki najeźdźca obchodził się z ludnością cywilną, będą wybuchy, dym i odgłosy broni, wszystko po to, aby jak najbardziej realnie oddać klimat tragicznych lat II Wojny Światowej.

Miejscem wydarzenia jest teren między szkołami ZSP nr 3 oraz II LO. Łąki i nieużytki w okolicy szkół przy ul. Czaplinieckiej będą stanowić bazę do przygotowania scenerii. Dla publiczności będzie wyznaczone specjalne miejsce. Wstęp dla widzów jest bezpłatny.
Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy