Piątek 26 kwietnia 2024

"Kosmiczna wiedza" w ZSP nr 3

Rozpoczęły się pierwsze kursy i szkolenia w ramach projektu „Kosmiczna wiedza” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Na terenie ZSP Nr 3 w Bełchatowie uczniowie Technikum Elektrycznego odbyli w dniach 25-30.04 zajęcia w ramach szkolenia IPC tj. z zaawansowanych metod lutowania i napraw pakietów elektronicznych wraz z komponentem dla produktów działających w przestrzeni kosmicznej.
img20170425133039-1494420313
Szkolenie prowadzi firma RENEX EEC mająca 20letnie doświadczenie w branży elektronicznej a wieloletnia współpraca z międzynarodowym stowarzyszeniem IPC umożliwia szkolenie elektroników na najwyższym poziomie potwierdzanym powszechnie uznawanymi międzynarodowymi certyfikatami. Do końca tego roku szkolnego odbędą się jeszcze trzy edycje tego szkolenia, a w kolejnym roku szkolnym następne cztery. Łącznie wsparciem w tym zakresie projekt obejmie 80 uczniów.
Drugim już trwającym szkoleniem to kurs kierowców operatorów wózków jezdniowych wraz z bezpieczną wymiana butli gazowej. Projekt zakłada zrealizowanie dwóch edycji, łącznie przeszkalając 24 uczniów, zarówno z technikum jak i zasadniczej szkoły zawodowej. Pełnoletni kursanci uzyskają uprawnienia kwalifikacyjne UDT. Kurs prowadzi Auto- Szkoła HYŻY z Bełchatowa.
Jeszcze w maju rozpocznie się pierwsza z dwóch edycji szkolenia z odnawialnych źródeł energii dla 15 uczniów z technikum o tym samym kierunku kształcenia. Celem zajęć będzie przygotowanie uczniów do egzaminów na uzyskanie świadectwa kwalifikacji w zakresie eksploatacji wybranych urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych o napięciu do 1 kV oraz do egzaminów pozwalających uzyskać uprawnienia na montaż i uruchomienie pomp ciepła solanka/ woda i powietrze/ woda.
Projekt zakłada również organizację czterech edycji kursu spawania metodą MAG 135 i w chwili obecnej trwa procedura wyłonienia Wykonawcy tej usługi. Powiat Bełchatowski stara się jak najlepiej przygotować swoją młodzież ze szkół zawodowych do wejścia na rynek pracy po ukończeniu edukacji. Uprawnienia i kwalifikacje jakie uzyskają uczniowie biorący udział w różnych formach wsparcia oferowanych w projekcie będą solidną podstawą dla przyszłych pracodawców.

---------------------------------------------------
Emilia Podedworna