Czwartek 25 kwietnia 2024

Krwiodawcy dbają o innych i także o siebie

9 litrów krwi i jedenastu kolejnych dawców szpiku przyniosły III Jesienne Spotkania Młodych Krwiodawców pod patronatem starosty Waldemara Wyczachowskiego, które odbyły się w Kleszczowie. Przez trzy dni promowano zdrowy styl życia.
4
Z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK zorganizowano w Kleszczowie III Jesienne Spotkania Młodych Krwiodawców, na które złożyły się wykłady, pokazy, zawody sportowe i, oczywiście, akcja oddawania krwi i rejestrowania dawców szpiku kostnego. Dwadzieścia osób oddało krew, każda po 450 mililitrów, natomiast 11 zostało zarejestrowanych jako potencjalni dawcy szpiku. O możliwościach pomocy drugiemu człowiekowi poprzez oddanie szpiku mówiła podczas wykładu dr n. med. Anna Piłat z Łódzkiego Ośrodka Dawców Szpiku. Ciekawy był wykład nt. profilaktyki raka piersi przygotowany przez przedstawicielki bełchatowskiego stowarzyszenia „Amazonki”, którego wysłuchało ponad sto osób.

Sześć drużyn reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne z powiatu wzięło udział w zawodach sportowych, które wygrał zespół ZSP w Kleszczowie. Młodzi ludzie zaprezentowali także umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Imprezie towarzyszył poczęstunek zdrowych przekąsek i soków.

III Jesienne Spotkania Młodych w Kleszczowie odbyły się pod honorowym patronatem Waldemara Wyczachowskiego, starosty bełchatowskiego oraz Fundacji Kropla Życia im. Agaty Mróz-Olszewskiej. Zorganizowali je Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Bełchatowie, Gminny Klub HDK PCK w Kleszczowie i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie.