Czwartek 25 kwietnia 2024

Kto pierwszy, ten lepszy, czyli oferta dla pierwszaków

Uczniowie pierwszych klas szkół średnich, prowadzonych przez samorząd powiatu, mają szansę na udział w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży. Jeśli w połowie września przyjmą pod swój dach na kilka dni rówieśnika z Niemiec, to wiosną przyszłego roku spędzą za darmo tydzień w Bawarii. Liczba miejsc jest ograniczona, a więc....kto pierwszy, ten lepszy.
baner
Powiat bełchatowski od ponad 10 lat współpracuje z bawarskim powiatem Berchtesgaden. Sztandarowym przedsięwzięciem tego partnerstwa jest wymiana młodzieży. Jej zasady są bardzo proste: dwudziestu uczniów polskich spędza w niemieckich rodzinach kilka wiosennych dni, po czym rewanżuje się gościną w swoim domu, zazwyczaj jesienią.

Tegoroczny przyjazd gości z Bawarii zaplanowano od 15 do 19 września. Uczniowie pierwszych klas szkół prowadzonych przez samorząd powiatu bełchatowskiego (I Liceum Ogólnokształcące, II LO, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3, ZSP nr 4 i ZSP w Zelowie) mogą zgłaszać swoją chęć udziału w projekcie. Gościowi z Bawarii trzeba zapewnić nocleg oraz częściowe wyżywienie. W tzw. dniu dla rodziny (niedziela) Niemcy zostają w domach u swoich gospodarzy, którzy spędzają z nimi czas wg własnego pomysłu i możliwości. W pozostałe dni (poniedziałek, wtorek) program pobytu organizuje starostwo.

Korzyści z udziału w projekcie są trudne do przecenienia. Jedną z nich jest szlifowanie znajomości języków obcych, nawiązywanie kontaktów, poznawanie kultury innego narodu. Największą gratką jest jednak wyjazd do pięknego landu Berchtesgaden, który na całym świecie słynie z bajkowych alpejskich krajobrazów i licznych atrakcji turystycznych. Tygodniowy wyjazd jest dla polskich uczniów bezpłatny, a finansują go partnerskie samorządy.
ZGŁOŚ SIĘ!
CZEKA NA CIEBIE FANTASTYCZNA PRZYGODA!

O przyjęciu ucznia do projektu decyduje kolejność zgłoszeń. Można to zrobić telefonicznie pod numerem telefonu: 44 635 86 95 lub osobiście w Zespole ds. Promocji w bełchatowskim starostwie ul. Pabianicka 34).
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji