Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
  • W piątek, 29 marca 2024 r., Starostwo Powiatowe w Bełchatowie, Nieodpłatna Pomoc Prawna, Poradnictwo Obywatelskie, Terenowy Punkt Paszportowy i Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności będą NIECZYNNE. ∗
Piątek 29 marca 2024

Kuszą, czym mogą

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 3 =
Wszystkie szkoły ponadgimnazjalne z terenu powiatu bełchatowskiego chwaliły się swoją ofertą edukacyjną podczas VI Prezentacji Szkół Ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Bełchatowskiego. Były śpiewy, degustacje, pokazy, tłumy młodzieży i wiele przydatnych informacji.
glowne
Targi w tym roku odbywały się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 4 w Bełchatowie.

- Prezentacje szkół to okazja dla młodzieży gimnazjalnej na poznanie w jednym miejscu i w tym samy czasie oferty edukacyjnej wyższego poziomu edukacji – mówi Grzegorz Gryczka, wicestarosta bełchatowski. - Oprócz szkół prowadzonych przez starostwo swoją ofertę prezentują także pozostałe placówki publiczne z terenu powiatu. Przyjęliśmy formułę, że każdego roku gospodarzem prezentacji jest inna nasza placówka, co jest również doskonałą okazją do pochwalenia się zapleczem dydaktyczno – sportowym.

Ofertę edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez bełchatowskie starostwo charakteryzuje różnorodność profesji, do której uczeń nabędzie uprawnienia, po zakończeniu kilkuletniej nauki. Jest w czym wybierać. Wśród nowości jest taki zawód jak blacharz samochodowy. Absolwenci szkół ponadgimnazjalnych zdobędą nie tylko zawód, ale wiele dodatkowych umiejętności, np. językowych. Angielski i niemiecki są praktycznie w każdej szkole. Niektóre uczą także rosyjskiego, francuskiego i hiszpańskiego.

- Kusimy przede wszystkim osiągnięciami, bowiem nasi uczniowie po maturze otrzymuję takie wyniki, że bez problemu dostają się na wymarzone studia – mówi Joanna Zalejska, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego, popularnie zwanego „Bronkiem”. - Mamy wysokie wyniki Edukacyjnej Wartości Dodanej, w tym roku otrzymaliśmy Srebrną Tarczę w rankingu „Perspektyw”, zdobywamy laury na olimpiadach, konkursach i zawodach, ale jednocześnie oprócz pilnej nauki oferujemy wyjazdy na narty, rejsy żaglówkami i inne atrakcje.

Licea ogólnokształcące, które zasadniczo przygotowują absolwentów do egzaminu dojrzałości i edukacji na poziomie uczelni wyższych, także tworzą oddziały o profilowanych programach nauczania. Klasy mundurowe, tj. strażacką, policyjną i wojskową,  ma liceum w ZSP nr 3. I LO im. W. Broniewskiego  proponuje profile medyczny, matematyczny, humanistyczny i menedżerski, a „Kochanowski” - społeczno–prawny, menadżerski, politechniczny, medyczny, pielęgniarski i sportowy z piłką siatkową dziewcząt i chłopców.

- Mamy bardzo szeroką ofertę edukacyjną, nowością jest kierunek technik pojazdów samochodowych z darmowym kursem na prawo jazdy kategorii „B” - mówi Piotr Mielczarek, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3 w Bełchatowie. - Pozostałe zawody to technik informatyk, technik elektronik, elektryk, mechanik, technik budownictwa, natomiast na poziomie szkoły branżowej mamy zawody pokrewne w branży budowlanej, elektryczno – elektronicznej i mechanicznej, novum jest operator obrabiarek skrawających, dający możliwość dobrych zarobków w przyszłości. Naszą ofertę uzupełniają klasy mundurowe, dające dobrą perspektywę zatrudnienia, szczególnie w dobie dużych rotacji w służbach mundurowych.

Zasadnicza Szkoła Zawodowa funkcjonuje także w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Bełchatowie, i tak jak inne zostanie przekształcona Szkołę Branżową I Stopnia. Kształci uczniów w trzech zawodach: kucharz, ogrodnik, ślusarz.

- Pracujemy w oparciu o tę samą podstawę programową, tylko ze względu na niepełnosprawność intelektualną uczniowie mają mniej liczne klasy i bogatszą ofertę zajęć rewalidacyjnych – tłumaczy Małgorzata Stemplewska, dyrektor SOSW. - Kolejną szkołą jest Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy - jedyna taka w powiecie, gdzie absolwenci gimnazjum z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym mogą zdobywać umiejętności związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego, pracami ogrodniczymi, biurowymi i rękodziełem artystycznym.

Każda ze szkół kusiła ciekawym stoiskiem, nietypowymi pomysłami marketingowymi i niebanalną aranżacją.
- W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kilińskiego w Zelowie funkcjonuje Technikum Mechaniczne, które zachęca do podjęcia nauki w zawodach: technik mechanik, technik pojazdów samochodowych, technik informatyk – mówi z kolei Grażyna Frontczak, dyrektor szkoły. - Zasadnicza Szkoła Zawodowa proponuje naukę w zawodach: mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych, ślusarz, mechanik pojazdów samochodowych i elektromechanik pojazdów samochodowych, a także nowość: blacharz samochodowy oraz w klasie wielozawodowej: piekarz, cukiernik, kucharz, stolarz, fryzjer, wędliniarz, monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych, lakiernik, elektryk oraz sprzedawca. Możemy się pochwalić stuprocentową zdawalnością na egzaminach zawodowych, mamy dobrze wyposażone pracownie, miejsca w internacie z całodobową opieką i doskonałymi warunkami oraz certyfikat „Najfajniejszej Szkoły w Powiecie”

Stoiska poszczególnych placówek odwiedzali uczniowie gimnazjów z terenu całego powiatu, każda ze szkół miała wyznaczone odrębne godziny odwiedzin, aby na sali gimnastycznej „Ekonomika” nie było zbyt dużego ścisku.

- Wszystkie nasze szkoły mają bogatą i ciekawą ofertę dla gimnazjalistów – podsumowuje Agnieszka Wasilewska, naczelnik wydziału edukacji, kultury i sportu. - Na naszych prezentacjach mogą wystawiać się wszystkie szkoły z terenu powiatu, prowadzone również przez inne organy, chcemy aby młodzież miała pełen wgląd w ofertę dalszego kształcenia dostępną na terenie powiatu.
Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie
← powrót