Piątek 26 kwietnia 2024

Kwalifikacja wojskowa bez stresu

Od 14 lutego pracuje Powiatowa Komisja Lekarska, która przeprowadza kwalifikację wojskową 19-latków z powiatu bełchatowskiego. Prawie do końca tego miesiąca przed komisją staną bełchatowianie, w kolejnych tygodniach mieszkańcy pozostałych gmin. Za przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej na terenie powiatu odpowiada starosta.
glowne
Łączna liczba osób, podlegających w tym roku kwalifikacji wojskowej w powiecie bełchatowskim, to 651, rok temu było 691. Jak mówi Jan Wionczyk, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich w starostwie, praktycznie zajmujący się koordynacją zadania, tegoroczną powiatową kwalifikację organizuje już po raz dwudziesty pierwszy. Sama procedura niewiele zmieniała się na przestrzeni lat, natomiast najistotniejszą zmianą było zniesienie w 2010 roku obowiązku zasadniczej służby wojskowej. Z pewnością przełożyło się to na mniejszy stres u 19-latków, wywołany wezwaniem przed komisję. Ci, którzy 15 lutego zjawili się w Bursie Szkolnej przy ul. Czaplinieckiej 66 w Bełchatowie, gdzie pracuje Powiatowa Komisja Lekarska, spokojnie czekali na swoją kolej. Z panami spotkał się wicestarosta Jacek Bakalarczyk, który podzielił się swoimi doświadczeniami z odbywania służby zasadniczej i zachęcał młodzież do wojskowej drogi zawodowej. Jak to zrobić wyjaśniali także przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień, w tym por. Anna Kwaczkowska, oficer prasowy WKU w Sieradzu. Młodzież uświadamiano, że bardzo ważnym jest stawienie się przed komisją i poddanie kwalifikacji. Książeczka wojskowa, potwierdzająca ten fakt, jest bardzo ważnym dokumentem, wymaganym w wielu profesjach, głównie służbach mundurowych.

Przewodniczącym Powiatowej Komisji Lekarskiej w Bełchatowie jest lekarz Marek Walczak, któremu pomaga Anna Smolarek, pielęgniarka z bełchatowskiego szpitala.

Wojewódzki plan kwalifikacji wojskowej dla powiatu bełchatowskiego przedstawia się następująco:
do-27 lutego Miasto Bełchatów,
28 luty i 1 maca  - GMINA Bełchatów,
4 marca - Gmina KLESZCZÓW,
5 marca - Gmina Drużbice ,
6 marca – Gmina Rusiec,
6, 7, 8 marca – Gmina Szczerców.
8, 11 marca – Gmina Kluki,
11, 12, 13 marca – Miasto i Gmina Zelów,
14 marca – kobiety ,
15 marca -osoby powracające z badań.
Dzień 14 marca przeznaczony jest dla kobiet, które kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych lub na kierunkach psychologicznych.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds.Promocji