Sobota 20 kwietnia 2024

Kwiaty, salwy honorowe i historia miłości na rocznicę Bitwy Warszawskiej

Oddanie hołdu bohaterom Bitwy Warszawskiej odbędzie się w Bełchatowie 15 sierpnia podczas obchodów 98. rocznicy „Cudu nad Wisłą” i Święta Wojska Polskiego . Mieszkańcy powiatu mogą także 19 sierpnia wziąć udział w pikniku wojskowo-patriotycznym w Zelowie.
glowne cud
Przebieg powiatowych uroczystości upamiętniających rocznicę Bitwy Warszawskiej będzie,  jak zawsze, pełen symbolicznych chwil oddania hołdu bohaterom, podkreślenia naszego patriotyzmu i popularyzacji historii naszego miasta i regionu, także związanej z wydarzeniami sprzed stu lat.

Program uroczystości:

10:30 - Zbiórka delegacji i zaproszonych gości na placu przed świątynią w Parafii Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika przy ul. Czyżewskiego w Bełchatowie
10:35 – Złożenie kwiatów przez Starostę Bełchatowskiego w imieniu mieszkańców powiatu bełchatowskiego przy pomniku Żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej
11:00 - Przemarsz uczestników uroczystości do Parku Olszewskich przy Muzeum Regionalnym w Bełchatowie
11:30 - Złożenie kwiatów przy grobie Stefana i Nelly Hellwigów
11:35 - Przemarsz do Parafii Narodzenia NMP przy ul. Kościuszki
11:40 – Przemówienia okolicznościowe, modlitwa za zmarłych, apel poległych, salwa honorowa, złożenie kwiatów przy pomniku Pamięci Bełchatowian
12:00 - Uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny (ogród parafialny)

Organizacją obchodów 98. rocznicy „Cudu nad Wisłą” zajmuje się Związek Strzelecki „Strzelec”, który otrzymał na to dotację z budżetu powiatu.

Piknik wojskowo - patriotyczny pn. „Stulecie Niepodległości – historia oręża polskiego”, pod patronatem Waldemara Wyczachowskiego, Starosty Bełchatowskiego również będzie nawiązywał do święta Wojska Polskiego. Odbędzie się 19 sierpnia w godzinach 13-16 na terenach sportowych przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Zelowie. Organizuje go Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi.
Zespół ds.Promocji
Wydział Edukacji, Kultury i Sportu