Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Środa 24 kwietnia 2024

Łączy nas piłka od 90 lat!

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 2 =
W Sali Teatralnej Miejskiego Centrum Kultury odbyła się w piątek 7 czerwca uroczysta Gala z okazji jubileuszu 90-lecia piłki nożnej w Bełchatowie, która zakończyła obchody związane z okrągłą rocznicą pierwszego pokazowego meczu „kopanej” na terenie naszego miasta.
główne
Na zaproszenie głównego organizatora obchodów, czyli Stowarzyszenia Piłkarski Klub Seniora przybyli m.in. Poseł na Sejm RP Dariusz Kubiak, Dorota Pędziwiatr – Starosta Bełchatowski, Łukasz Politański – Wiceprezydent Miasta, przedstawiciele Urzędu Miasta, Starostwa Bełchatowskiego, Rady Miejskiej, MCK, MCS, klubów sportowych, Stanisław Sipa – Prezes OZPN w Piotrkowie Tryb., członkowie Stowarzyszenia Oldboy GKS Bełchatów, byli piłkarze, trenerzy i działacze GKS Bełchatów, „Węgla Brunatnego” i Skry Bełchatów oraz przyjaciele i sponsorzy obchodów 90-lecia. Każdy z gości otrzymał pamiątkowy medal przygotowany przez Urząd Miasta oraz wydawnictwo fundowane przez Starostwo Powiatowe w Bełchatowie.

W trakcie części oficjalnej, prowadzonej przez Annę Mróz i Sebastiana Sobczaka, ze sceny padło wiele ciepłych słów kierowanych za awans do fortuna 1 Ligi do przedstawicieli PGE GKS Bełchatów, ale także do wszystkich tworzących futbol na naszym terenie. Dyscyplina ta scala od dziesiątków lat zmieniającą się społeczność Bełchatowa, daje rozrywkę i emocje oraz liczne wspomnienia. 

Po części oficjalnej zgormadzeni goście obejrzeli pokaz taneczny w wykonaniu artystek grupy „Progress" oraz występ zespołu jazzowego pod opieką Marcina Węgrzyńskiego. Taniec i muzyka przedzielały trzy części wyjątkowego filmu dokumentującego historię futbolu w Bełchatowie, prezentującego od „środka” funkcjonowanie GKS „Bełchatów” S.A. oraz historię trzech pozostałych klubów naszego miasta. W holu na I piętrze można było także zapoznać się z przygotowaną przez Muzeum Regionalne ekspozycją dotyczącą zmieniającej się na przestrzeni lat piłki. Wystawa ma być zaprezentowana później w budynku Urzędu Miasta.

Przypomnijmy, że dzięki staraniom wszystkich organizatorów, 25 maja 2019 roku mogliśmy przeżyć na Stadionie Miejskim wyjątkowy mecz pomiędzy drużynami Wicemistrzów Polski 2007 i Gwiazd GKS Bełchatów. Ten „pojedynek” odbył się na pamiątkę pierwszego meczu piłki nożnej, który według przekazów odbył się w naszym mieście 26 maja 1929 roku. Inicjatorem świętowania kolejnych jubileuszy był pan Mirosław Olejniczak. Niestety byłego piłkarza, trenera i działacza a przede wszystkim miłośnika futbolu zabrakło na gali. Życzymy dużo zdrowia, panie Mirosławie!

Głównym organizatorem obchodów (mecz plus gala) było Stowarzyszenie Piłkarski Klub Seniora. Współorganizatorami byli: Urząd Miasta Bełchatowa, Starostwo Bełchatowski, Stowarzyszenie Oldboy GKS Bełchatów, Miejskie Centrum Sportu w Bełchatowie i GKS „Bełchatów” S.A.

Skąd jubileusz 90-lecia?

26 maja 1929 roku Stowarzyszenie Katolickiej Młodzieży Polski, które zorganizowało się w listopadzie 1927 r., było częścią pierwszego spotkania pokazowego, które rozegrano na prowizorycznym boisku na terenie dawnego tartaku znajdującego się między ulicami Kaczkowskich (obecnie 1-go Maja) i Kwiatową. Naprzeciw tej drużyny stanęli niezrzeszeni bełchatowianie a sam mecz możliwe, że zakończył się remisem 3:3, ale równie dobrze rezultat mógł być inny, dziś nikt tego nie wie. Tak właśnie rodził się futbol w Bełchatowie.

Jak nazywały się pierwsze drużyny piłkarskie?

Rok później powstał Robotniczy Klub Sportowy "Skra", z którym rozwój lokalnego sportu, w tym piłki nożnej, był ściśle związany. Przed wojną poza "Skrą" funkcjonowała również niemiecka Concordia o barwach czarno-białych, Żydowski Klub Sportowy (połączone siły drużyn Nordia, Hapoel, Jutrznia, Bunt, Gwiazda), Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz Klub Sportowy "Strzelec”. Po II wojnie światowej na terenie miasta w 1945 r. funkcjonowały dwa kluby piłkarskie - Związek Walki Młodych i RKS "Skra" (OM TUR). W 1977 roku do życia powołany został GKS „Węgiel Brunatny”, który następnie zmienił nazwę na GKS „Bełchatów”, czyli funkcjonujący do dziś największy klub z sekcją piłkarską.

W Bełchatowie poza GKS „Bełchatów” S.A. z powodzeniem funkcjonują jeszcze trzy kluby piłkarskie - KS Grocholice, Zjednoczeni Gmina Bełchatów oraz ESPN Bełchatów.

GKS Bełchatów
← powrót