Wtorek 23 kwietnia 2024

Lekcja przyrody w Kampinoskim Parku

Uczniowie klas Va i Vb ze Szkoły Podstawowej w Domiechowicach wzięli udział w ekologicznej wycieczce do Kampinoskiego Parku Narodowego. Organizację wyjazdu wsparł samorząd powiatu bełchatowskiego w ramach edukacji ekologicznej mieszkańców.
glowne
Kampinoski Park Narodowy to drugiego pod względem powierzchni w Polsce obszar ze statusem parku narodowego. W tym roku mija 60 lat od jego utworzenia. Jest wpisany na listę UNESCO jako rezerwat biosfery. Swoją unikatowość zawdzięcza bagnom porośniętym olsem, piaszczystym wydmom powstałym miliony lat temu na przedpolach lodowca, wiekowym sosnom, kwitnącym obecnie zawilcom i przylaszczkom oraz bogatej, różnorodnej faunie. Zwierzęta, które można spotkać w KPN, to łosie, borsuki, rysie, żurawie, gronostaje.

Jak relacjonują wyjazd uczniowie, z każdą godziną podczas wycieczki pogoda była łaskawsza, toteż humory wszystkim dopisywały. Trzygodzinny spacer po lesie był okazją do poprawy kondycji fizycznej i poznania zasad zachowania się na terenie parku narodowego. Dodatkową atrakcją tego wyjazdu było ognisko, które uczniowie sami rozpalili.

Lekcja przyrody i ochrony środowiska w terenie to bardzo atrakcyjna metoda dydaktyczna, z której szkoły chętnie korzystają z pomocą samorządu powiatu. Wyjazdy rozpoczęły się w marcu, potrwają do jesieni. Będzie ich w sumie blisko siedemdziesiąt, z czego znakomita większość (ponad 50) adresowana jest do najmłodszych.
Opr. Zespół PR w starostwie
Źródło: Referat ds. edukacji ekologicznej