Piątek 29 marca 2024

Media od kuchni

Bełchatowska młodzież miała okazję poznać kulisy realizacji przekazu radiowego i telewizyjnego oraz sposoby oddziaływania mediów na odbiorcę podczas warsztatów dziennikarskich „Zrozumieć media”, organizowanych przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Inicjatywie patronował Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski.
DSC_0659-2
- Jestem wdzięczny toruńskiej szkole, że po raz drugi możemy zorganizować tego typu warsztaty w Bełchatowie – mówi Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. - W obecnych czasach, pełnych różnego rodzaju newsów i informacji niezwykle cenna jest wiedza dotycząca selekcjonowania wiadomości, odróżniania manipulacji od prawdy. Jestem wdzięczny dyrektorom szkół, że umożliwili uczniom uczestnictwo w warsztatach, a młodzieży, że z zainteresowaniem słuchała prelegentów.

Zajęcia poprowadzili dziennikarze Radia Maryja i Telewizji Trwam oraz wykładowcy toruńskiej uczelni. Wśród tematów warsztatów znalazły się m.in. przepisy prawa prasowego, gatunki dziennikarskie i sposoby redagowania informacji, żargon redaktorów. Były też zajęcia praktyczne: praca z mikrofonem i kamerą, prowadzenie wywiadów, pokaz transmisji „na żywo”. Prowadzący zaprezentowali najnowsze technologie, sprzęt i wykorzystywane programy komputerowe np. do obróbki dźwięku czy obrazu.

- Tego typy zajęcia organizujemy w całej Polsce od 2011 roku – mówi Piotr Grabowski, pracownik telewizji Trwam, wykładowca WSKSiM w Toruniu. - Pokazujemy na nich jakimi narzędziami posługują się media, oprócz teorii proponujemy także zajęcia praktyczne. Angażujemy młodzież w proces poznania telewizyjnej „kuchni”, aby wiedzieli co to kadr, ujęcie, światło, makijaż. Posiadanie takiej wiedzy porównałbym do wiedzy o ruchu drogowym, która przecież każdemu z nas jest niezbędna w życiu, tak samo trzeba wiedzieć, jak poruszać się po świecie mediów.

Spotkanie z przedstawicielami profesjonalnych redakcji to atrakcja przede wszystkim dla młodych ludzi marzących o pracy w radiu czy telewizji. Wiedza z warsztatów przyda się także piszącym blogi i nagrywającym filmy na You Tube.

- Na warsztatach każdy może z bliska zobaczyć wykorzystywany przez nas sprzęt i przekonać się, że tak naprawdę technika nie jest skomplikowana – mówi Waldemar Gumowski, inżynier wozu telewizji Trwam. - Wprowadzamy w tajniki i merytoryczną stronę medialnego warsztatu.

Warsztaty odbyły się w Miejskim Centrum Kultury PGE „ Giganty Mocy” w Bełchatowie.
Zespół ds. Promocji