Czwartek 25 kwietnia 2024

Melioracja na terenie powiatu

40 tysięcy złotych z budżetu starostwa trafiło w tym roku do spółek wodnych działających na terenie powiatu. Dzięki tegorocznej dotacji łącznie 5.300 metrów bieżących rowów melioracyjnych poddanych zostanie konserwacji.
1
Co roku starostwo wspiera spółki wodne w realizacji działań melioracyjnych, w ostatnich sześciu latach dzięki dotacjom starostwa na ten cel ponad 25 kilometrów rowów melioracyjnych poddanych zostało konserwacji. Pieniądze otrzymują spółki wodne działające na terenie powiatu. Każda ze spółek otrzymuje po 10 tysięcy złotych dotacji. Spółki składają do starostwa ofertę ze wskazaniem kwot oraz zakresem planowanych do wykonania robót.

W naszym kraju na znacznej części użytków rolnych ciągle jeszcze nadmiary czy niedobory wody są głównymi czynnikami ograniczającymi dalszy wzrost plonów. Wśród specjalistów występuje zgodna opinia, że prawidłowo zastosowane środki techniczne polepszają strukturę gleby. Usuwając niekorzystny nadmiar wody lub uzupełniając jej braki powoduje się istotny wzrost plonów, oraz ułatwia wykonanie prac agrotechnicznych.

Tegoroczny zakres prac (łączny koszt 40 tysięcy złotych):
Gminna Spółka Wodna w Drużbicach: rów w miejscowości Rawicz (od rzeki w stronę Gręboszowa) o łącznej długości 1100 mb.
Gminna Spółka Wodna w Zelowie: rów o długości 1100 mb w miejscowości Ostoja oraz w miejscowości Bocianicha o długości 200 mb,
Gminna Spółka Wodna w Bełchatowie: Dobiecin, długość 1480 metrów bieżących
Gminna Spółka Wodna w Szczercowie: rów w miejscowości Lubiec i Kuźnica Lubiecka,o łącznej długości 1407 mb.
Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy