Piątek 19 kwietnia 2024

Mistrzostwa w PCS na mistrzowskim poziomie

Ponad pół tysiąca zawodników, cztery pobite rekordy Polski, rozdanych trzydzieści kompletów medali, ponad setka osób obsługi technicznej, prawie dziesięć godzin transmisji „na żywo” w Internecie – tak liczby podsumowują wydarzenie sportowe, którego 22 i 23 września organizatorem było Powiatowe Centrum Sportu w Bełchatowie.
główne
Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce U16 były pierwszym tak wysokiej rangi przedsięwzięciem, którego podjął się PCS. To jednocześnie poważny egzamin dla jednostki i jej pracowników. Mirosław Mielus, dyrektor PCS, analizuje po zakończonej imprezie każdy obszar jej organizacji tak, by nie tylko cieszyć się sukcesem, ale i poprawiać te aspekty, które pozwolą sięgać po kolejne wyzwania.

- Wiele z elementów organizacyjnych przygotowaliśmy wzorowo, co miło nam było usłyszeć bezpośrednio od sędziego technicznego mistrzostw – mówi Mirosław Mielus. - Zadbaliśmy o sprzęt, jak też sprawną i precyzyjną obsługę sportowców w biurze zawodów. Dzięki temu nie było kolejek. Sędziowie pochwalili nas za dobrą współpracę z obsługą techniczną. Zasłużyliśmy na taką ocenę błyskawicznym przygotowaniem stanowisk do kolejnych konkurencji czy zadbaniem o miejsca do rozgrzewek.

W potencjał PCS nie wątpili Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski i Grzegorz Gryczka, wicestarosta, którzy już latem ubiegłego roku podpisali wniosek do Polskiego Związku Lekkiej Atletyki o przyznanie bełchatowskiemu PCS prawa do organizacji mistrzostw Polski. Swoją radość z pomyślnego zakończenia tego procesu wyrazili witając sportowców na stadionie w dniu otwarcia imprezy. Podkreślili, że inwestycje samorządu powiatowego w bazę sportową to zachęta do aktywności ruchowej wszystkich pokoleń mieszkańców. Ich zdaniem powiat bełchatowski zasłużył na takie wyróżnienie, jakim są mistrzostwa Polski.

Zawodnicy przygotowywali się do swoich występów w hali letniej lodowiska oraz na boisku ze sztuczną nawierzchnią. Stoiska z cateringiem zapewniały posiłki i napoje. Widzowie, zwłaszcza ci najmłodsi, mieli do dyspozycji place zabaw i sportowych animatorów. Nie brakowało gadżetów i drobnych prezentów na pamiątkę wydarzenia. Przy zawodach pracowało ponad sto osób, w tym 72 wolontariuszy. Najmłodszy miał 12 lat. Wśród gości imprezy byli m.in. mistrzowie Aleksandra Gaworska, Szymon Woźniak, Mariusz Jurczyk czy Oskar Łucki oraz olimpijczyk Tomasz Majewski.

- PCS nie jest nowicjuszem, jeśli chodzi o organizację sportowych imprez, ale to nie znaczy, że już nie musimy się uczyć i nie musimy nic poprawiać – mówi Mirosław Mielus, dyrektor PCS. - Obszarów do inwestowania jest jednak sporo, jak np. trybuny dla widzów, szatnie dla zawodników, miejsca zadaszone, tereny parkingowe czy profesjonalne nagłośnienie.

Nasz powiatowy stadion był też miejscem pobicia aż pięciu rekordów kraju, m.in. w biegu dziewcząt na 80 m przez płotki oraz biegu chłopców na 600 m. Promocja i wzrost prestiżu PCS, jako oczekiwany "skutek uboczny" tych zawodów, już przynoszą pierwsze owoce. Kilka klubów jest zainteresowanych skorzystaniem z obiektów PCS w ramach obozów sportowych.

Wyniki sportowe: http://mpu16.domtel-sport.pl/
Agnieszka Zawodzińska