Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Czwartek 25 kwietnia 2024

Młodzi Bawarczycy gościli w Bełchatowie

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 4 =
Smaczne jedzenie, serdeczni ludzie, duże galerie handlowe i ładne polskie koleżanki zapadną w pamięć niemieckich uczniów z bawarskiego powiatu Berchtesgden, którzy kilka dni spędzili w naszym powiecie. Młodzież zamieszkała w domach swoich rówieśników, uczniów szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez starostwo.
glowne
Od ponad dziesięciu lat organizowana jest przez bełchatowskie starostwo wymiana uczniów z partnerskim powiatem Berchtesgaden w Niemczech, w której uczestniczy młodzież szkół ponadgimnazjalnych powiatu i Szkoły Realnej w Bad Reichenhall przy wymiernym udziale rodzin polskich i niemieckich oraz stowarzyszenia Europa Union Okręg BGL. Wrześniowy, kilkudniowy pobyt dla uczniów sfinansowano z budżetu powiatu. Aktywnie włączyli się także rodzice, zapewniając niemieckim gościom noclegi, posiłki oraz atrakcje podczas tzw. Familientag. Cały dzień spędzony z polską rodziną był okazją do bliższego poznania się.

- Naszą dziewczynkę zabraliśmy do Łodzi. W dużym centrum handlowym bardzo spodobał się jej park linowy, na który ją zaprosiliśmy – opowiada mama Patrycji Basińskiej, uczennicy ZSP 4. - Wymiana uczniów była dla nas ciekawym doświadczeniem, nie tylko kulturowym, ale także językowym.

- Gościliśmy dwie uczennice, z których jedna okazała się weganką. Zaskoczyło nas to, ale jakoś sobie poradziliśmy, staliśmy się prawie wegańskimi ekspertami – żartuje Sławomir Pabich, tata Piotra, ucznia I LO. - Porozumiewaliśmy się aż w trzech językach, bo po niemiecku, angielsku i nawet czesku. Syn miał okazję sprawdzić się także jako opiekun swoich koleżanek. Mimo początkowych oporów przed udziałem w wymianie, teraz jest już mocno zaangażowany, co mnie bardzo cieszy.

Poza spotkaniami rodzinnymi goście z Niemiec uczestniczyli w programie rekreacyjno-edukacyjnym. Zwiedzili zoo w Borysewie, bełchatowską siedzibę straży pożarnej, muzeum regionalne, izbę pamięci w zelowskim liceum. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Bełchatowie przygotował dla młodzieży atrakcyjne zajęcia sportowe, w tym strzelanie, siatkówkę i pokaz musztry. Muzeum Regionalne w Bełchatowie zorganizowało gry miejskie, w trakcie których polsko-niemieckie drużyny rozwiązywały na terenie miasta zadania związane z historią Bełchatowa. W siedzibie JS „Strzelec” uczniowie poznali specyfikę tej organizacji czy jej specjalistyczny sprzęt, a także integrowali się przy ognisku.

- Pobyt w Bełchatowie był dla naszych uczniów jak zawsze wspaniałą przygodą. Serdecznie dziękujemy za gościnę – takimi słowami żegnała się z rodzinami i polskimi uczniami Ruth Schliebs, dyrektorka Szkoły Realnej w Bad Reichenhall. Z kolei Helmut Ketzko z Europa Union O. BGL zapewnił o niezmiennym zaangażowaniu stowarzyszenia, wspierającego wymianę młodzieży pomiędzy powiatami Berchtesgaden i bełchatowskim, zapraszając na rewizytę do pięknej alpejskiej krainy. Niewykluczone, ze niektórzy uczniowie jeszcze raz spotkają się znowu u nas.

- Jak tylko będę miał okazję, z pewnością tutaj wrócę – obiecał Adrian Meister. - Widziałem elektrownię i dużą kopalnię, czego w naszym landzie nie ma. Wasza galeria handlowa jest natomiast podobna do naszej. Jedzenie też mi smakowało. Polskie koleżanki są bardzo miłe i ładne. Mam nadzieję, że moje rówieśniczki ze szkoły nie pogniewają się za tę moją opinię – dodał z uśmiechem czternastolatek.



W imieniu starosty Waldemara Wyczachowskiego serdecznie dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które pomogły w zorganizowaniu w Polsce pobytu dla grupy z Berchtesgadener Land. A są to:

Magdalena Mirczak-Gosławska, nauczyciel języka niemieckiego w I LO,

Piotr Mielczarek, dyrektor ZSP nr 3 i współpracujący nauczyciele języka niemieckiego,
Marek Tokarek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Bełchatowie oraz Marcin Uss i jego koleżanki i koledzy, współpracownicy z muzeum,
Wojciech Jeleń, Komendant Powiatowy PSP w Bełchatowie,
Marzanna Socha, dyrektor ZSO w Zelowie,
Michał Członka i członkowie JS „Strzelec”
oraz rodziny uczniów:
Mateusza Barańskiego, Marty Gołębiowskiej, Patrycji Basińskiej, Kiry Majchrowskiej, Łucji Sać, Andrzeja Jendrusiaka, Piotra Pabicha, Martyny Bartoszewskiej, Natalii Perkowskiej, Nikoli Grzączkowskiej, Aleksandry Szlachcic, Mileny Jasitczak, Justyny Guminiak, Patrycji Żak, Zuzanny Dudkiewicz, Klaudii Komicz, Jakuba Zawrzykraja, Weroniki Sobańskiej i Kacpra Kaczmarka.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie
← powrót