Czwartek 28 marca 2024

Mniej pożarów, mniej przestępstw, czyli o bezpieczeństwie w powiecie w 2016 roku

W bełchatowskim starostwie odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Podczas spotkania przedstawiciele samorządów, służb i instytucji omówili bieżące sprawy dotyczące bezpieczeństwa w powiecie. Skupiono się na akcji zimowego utrzymania dróg i wysłuchano sprawozdań policji i straży pożarnej za rok ubiegły.
3
Posiedzenie prowadził Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. Zebrani zostali zapoznani z informacjami dotyczącymi akcji zimowego utrzymania dróg na drogach powiatowych i miejskich.

- Od końca listopada do chwili obecnej nasze pługopiaskarki przejechały łącznie prawie 8 tysięcy kilometrów, wyjeżdżając z bazy 70 razy, natomiast ciągniki odśnieżające drogi pokonały dystans 817 kilometrów podczas 15 wyjazdów – przekazał Tomasz Jachymek, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Bełchatowie. - Do posypywania powiatowych dróg zużyliśmy 480 ton mieszanki, dokładnie 160 ton soli i 320 ton piasku. Do chwili obecnej na naszych drogach nie doszło do żadnej kolizji czy wypadku spowodowanego złym stanem nawierzchni.

O stanie dróg na terenie miasta mówił z kolei Wojciech Łągwa, koordynator Zespołu Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Urzędu Miasta w Bełchatowie. Kolejnym punktem narady było przedstawienie realizacji zadań prowadzonych w 2016 roku przez powiatowe komendy policji i straży pożarnej.

- W ubiegłym roku odnotowaliśmy 1392 zdarzenia, czyli mniej niż dwa lata wcześniej – stwierdził Wojciech Jeleń, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Bełchatowie. - Pożarów było 298, czyli o 198 mniej niż w roku 2015, a wpływ na to miała wilgotna wiosna, która ograniczyła pożary traw. Wzrost odnotowaliśmy natomiast jeśli chodzi o miejscowe zagrożenie, których łącznie było 1037, czyli wzrost o 147. Chodzi tu w większości o interwencje w sytuacjach związanych z nietypowym zachowaniem się zwierząt.

2016 rok dobrze ocenia Tomasz Jędrzejczyk, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Bełchatowie.

- Na terenie powiatu odnotowaliśmy o 73 mniej przestępstw niż w 2015 roku, łącznie było ich 1780 – mówi komendant Jędrzejczyk. - Na tym samym poziomie utrzymały się przestępstwa gospodarcze, wśród których są przypadki oszustw w zakupach przez internet. Niestety, przodujemy w niechlubnej statystyce, jeśli chodzi o produkcję narkotyków. Podczas naszych działań odkryliśmy aż 47 kilogramów marihuany.

Ostatnim punktem obrad była informacja o bezpieczeństwie obiektów budowlanych na terenie powiatu, którą przedstawiła Julita Wieczorek, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Bełchatowie. Sprawozdanie nie zawierało niepokojących danych.