Czwartek 28 marca 2024

Mobilizacja przed Dniem Ziemi

Przygotowania do tegorocznych Powiatowych Obchodów Dnia Ziemi trwają. Barwny i głośny finał będzie mieć miejsce w centrum Bełchatowa 15 czerwca. Wbrew pozorom czasu nie zostało wiele. Placówki wychowawcze i szkoły chętne wziąć udział w PODZ mają czas do końca marca na przesłanie zgłoszenia do starostwa.
glowne
Na finał Powiatowych Obchodów Dnia Ziemi złożą się najbardziej rozpoznawane Parada Wolności dla Ziemi i Jarmark Ekologicznych Rozmaitości. I to właśnie do tych przedsięwzięć należy się zgłosić i dobrze przygotować. W ich trakcie odbędą się konkursy: na najlepsze hasło ekologiczne i na najciekawsze stoisko. Co roku można podziwiać podczas Parady Wolności dla Ziemi mądre hasła, nawołujące do szanowania przyrody, zasobów natury, takich jak woda, gleba czy powietrze. I w tym roku będą oceniane m.in. wartość ekologicznego przesłania, pomysłowość, estetyka wykonania transparentu. Na jarmarku będzie można zaprezentować przedsięwzięcia ekologiczne, zrealizowane w danej placówce, ale także pochwalić się kreatywnością i talentem podopiecznych, wykorzystanych dla popularyzacji ekologicznych treści. Dokładne wytyczne wspomnianych konkursów są opisane w regulaminach. Wszystkiemu przyświeca jeden zasadniczy cel: wzrost naszej odpowiedzialności za stan środowiska. By tak mogło się stać, wciąż potrzebna jest edukacja.

- Ekologia to już nie tylko moda, to nasz obowiązek – mówi Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. - Powiat bełchatowski wiedzie prym w tym zakresie, zarówno pod kątem ogromnej różnorodności realizowanych przedsięwzięć, jak i przekazywanych nań środków. Chwalimy się tym, ale też mamy świadomość, że tylko przekazując wszystkim generacjom mieszkańców wiedzę o potrzebie szanowania dóbr natury budujemy szansę, że zachowamy te dobra także dla przyszłych pokoleń.

Szkoły i placówki zainteresowane udziałem w PODZ powinny do 30 marca zgłosić pisemne potwierdzenie. W finałowych konkursach przewidziano dla zwycięzców atrakcyjne i cenne nagrody.

Szczegółowe informacje w Referacie ds. edukacji ekologicznej Starostwa Powiatowego w Bełchatowie, tel. 44 635 86 06.

A. Zawodzińska, Zespół ds.Promocji
Regulamin Parada Wolności 2018 (pdf) 0.40mb (Pobrań: 234)
Regulamin_Jarmark_PODZ 2018 (pdf) 0.39mb (Pobrań: 172)