Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
  • W piątek, 29 marca 2024 r., Starostwo Powiatowe w Bełchatowie, Nieodpłatna Pomoc Prawna, Poradnictwo Obywatelskie, Terenowy Punkt Paszportowy i Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności będą NIECZYNNE. ∗
Piątek 29 marca 2024

Muszą być zauważeni

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 6 =
Ponad 50 przedstawicieli ze szkół powiatu bełchatowskiego wzięło udział w VII Konferencji Naukowo-Szkoleniowej z cyklu „Jesteśmy”, organizowanej przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bełchatowie. Tematyka konferencji dotyczyła zagadnień pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim oraz niepełnosprawnościami sprzężonymi.
3
- Nasz ośrodek to placówka dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną z ponad 40-letnią tradycją, a już po raz siódmy organizujemy konferencję, której celem jest zwiększenie wiedzy dotyczącej niepełnosprawności oraz przedstawienie zainteresowanym praktycznych rozwiązań problemów, z którymi spotykają się na co dzień– mówi Małgorzata Stemplewska, dyrektor SOSW. - Od dziewięciu lat specjalizujemy się w pracy z dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Szczycimy się osiągnięciami rewalidacyjnymi z osobami z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim. Realizujemy kształcenie i rehabilitację na wszystkich etapach edukacyjnych. Chętnie dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami oraz rodzicami. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń i poglądów związanych z edukacją i rehabilitacją osób z niepełnosprawnością.

- Tego typu konferencje to dobra okazja do dzielenia się doświadczeniami – mówi Lidia Klaro-Celej, Profesor Oświaty, doradca metodyczny m.st. Warszawy w zakresie kształcenia specjalnego, wykładowca na wyższych uczelniach, autorka obu Podstaw Programowych dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualna w stopniu umiarkowanym i znacznym. - Według danych GUS 15 procent naszego społeczeństwa to osoby z różnymi niepełnosprawnościami, lecz największą grupę stanowią niepełnosprawni intelektualnie, wzrasta liczba uczniów ze spektrum autyzmu i niepełnosprawnościami sprzężonymi. Nikt nie ma wątpliwości, że są to grupy uczniów, nad którymi trzeba się szczególnie pochylić, bo oni nie zawalczą o swoje prawa, nie są medialni, nie są aktywni na forach społecznościowych, dlatego to my powinniśmy być rzecznikami tych osób, to nasz obowiązek, aby zabierać głos w ich imieniu.
Tekst i zdjęcia: Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy
Starostwo Powiatoiwe w Bełchatowie
← powrót