Wtorek 23 kwietnia 2024

Na sesji o absolutorium i pieniądzach na zdrowie

Udzielenie zarządowi powiatu absolutorium, zgoda na bezpłatne szczepienia szesnastolatek przeciwko wirusom HPV, przekazanie bełchatowskiemu szpitalowi 200 tys. zł na zakupy sprzętu medycznego, zmiany personalne w komisjach stałych rady. To niektóre tematy, którymi Rada Powiatu w Bełchatowie zajmie się w piątek, 30 czerwca, na XXXV sesji.
sesja zapowiedx
Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi pozytywnie oceniła sprawozdanie Zarządu Powiatu w Bełchatowie z wykonania budżetu za rok 2016. Dochody powiatu zrealizowano na poziomie 100,33% planu, wydatki w prawie 94%. Komisja rewizyjna rady także pozytywnie oceniła wykonanie budżetu i zawnioskowała o udzielenie zarządowi absolutorium. Uchwałę w sprawie absolutorium rada powiatu podejmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady powiatu.

200 tysięcy złotych z kasy powiatu trafi do szpitala, jeśli radni wyrażą na to zgodę. Lecznica chciałaby kupić narzędzia na blok operacyjny za 135 tys. zł, dwie pompy infuzyjne na oddział chorób wewnętrznych i kardiologię (10 tys. zł), aparat KTG na ginekologię (23 tys. zł), dwa ssaki elektryczne dla zakładu opiekuńczo-leczniczego i oddziału kardiologicznego (12 tys. zł), dwa specjalistyczne łózka na chirurgię dziecięcą (15 tys. zł), kardiomonitor na urologie (5 tys. zł).

Radni powiatu zdecydują, czy samorząd będzie kontynuował przez cztery kolejne lata program bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi HPV, adresowany do dziewczynek w wieku 16 lat, mieszkanek powiatu. Szczepienia, będące profilaktyką raka szyjki macicy, są realizowane od 2009 roku. Skorzystało z nich w sumie prawie 3 000 dziewczynek, co kosztowało 2,1 mln zł. Obecnie trwają jeszcze szczepienia dla rocznika 2000, na które zgłosiło się ok. 160 chętnych. Kontynuacja programu jest adresowana do dziewcząt urodzonych w latach 2001-2004, w sumie 1775 osób.

W porządku obrad znalazły się m.in. wybór drugiego wiceprzewodniczącego oraz zmiany personalne w komisjach stałych rady, związane z rezygnacjami radnych z dotychczasowych funkcji w komisjach: rewizyjnej (Damian Nowak), infrastruktury i porządku publicznego (Jerzy Konieczny) oraz edukacji (Karol Orymus).

XXXV sesja Rady Powiatu w Bełchatowie odbędzie się w Sali Herbowej w Urzędzie Miasta. Początek o godz. 10.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji