Piątek 19 kwietnia 2024

Nie będzie dofinansowania

Prawie dwa kilometry nowej nawierzchni, ścieżka rowerowa wzdłuż całego odcinka, nowe oznakowanie, przejścia dla pieszych, azyle bezpieczeństwa – tak zakładał plan przebudowy drogi powiatowej Kluki - Grobla, o którego dofinansowanie w 2018 roku starało się bełchatowskie starostwo. Niestety, od ponad 100 dni projektant działający na zlecenie Powiatowego Zarządu Dróg nie otrzymał od Gminy Kluki decyzji środowiskowej, przez co starostwo nie mogło złożyć w terminie wniosku do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, do Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej.
grobla 2
- Liczyliśmy na dofinansowanie tej inwestycji ze środków rządowych w kwocie ponad 600 tysięcy złotych – mówi Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. - Powiat nie ma możliwości sfinansowania z własnego budżetu całej kwoty około 1.300.000 złotych, która wynika z kosztorysu.

Powiatowy Zarząd Dróg już w maju tego roku wyłonił firmę, która miała opracować dokumentację na przebudowę drogi Kluki – Grobla oraz uzyskać wszelkie niezbędne dokumenty potrzebne do realizacji inwestycji. Już 09 czerwca projektant złożył w urzędzie gminy Kluki wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. 03 lipca gmina wszczęła postępowanie w tej sprawie. 22 sierpnia wójt gminy Kluki wydał postanowienie o odstąpieniu od konieczności sporządzania raportu i oceny oddziaływania na środowisko. Jednak do uzyskania pozwolenia na budowę projektant potrzebował prawomocnej decyzji, której do chwili obecnej nie otrzymał z gminy.

- Warunkiem koniecznym aplikowania o środki w Programie Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej jest złożenie do 15 września kompletu dokumentów, w tym pozwolenia na budowę, którego uzyskanie powiązane jest z decyzją środowiskową – mówi Tomasz Jachymek, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Bełchatowie. - Brak decyzji ze strony gminy Kluki uniemożliwił nam złożenie wniosku w tym roku. Wygląda na to, że gminie chyba nie zależy na tego typu przebudowie drogi na jej terenie i to bez udziału jej środków, skoro tak przewleka procedurę wydania decyzji środowiskowej. Jeśli będzie taka wola zarządu powiatu, będziemy mogli składać taki wniosek w roku przyszłym, ale w przypadku otrzymania dofinansowania inwestycję zaczniemy dopiero w roku 2019.

Plan zakładał złożenie wniosku w tym roku i w przypadku otrzymania dofinansowania, rozpoczęcie prac w 2018 roku. Prace polegałyby na przebudowie odcinka 1900 metrów drogi powiatowej od Kluk (od drogi krajowej nr 74) do Grobli wraz z budową ścieżki rowerowej. W ramach prac droga zyskałaby nową nawierzchnię, zbudowane zostałyby chodniki, ścieżka rowerowa, pojawiłoby się nowe oznakowanie, bezpieczne przejścia dla pieszych, miejsca parkingowe.

Warto wspomnieć, że od zeszłego roku powiat przebudowuje z własnych środków drogę od Grobli w stronę Parzna. W ubiegłym roku udało się wyrównać pobocza i położyć nową nakładkę asfaltową na pierwszym odcinku drogi, od Grobli do Imielni na odcinku 900 metrów. Koszt prac wyniósł 240 tysięcy złotych i w całości został sfinansowany z budżetu powiatu. W tym roku zmodernizowano ponad kilometrowy odcinek drogi od Imieli w stronę Parzna (za kwotę 472.500 złotych). W tym roku powstanie także ciąg pieszo-rowerowy do Grobli do Wierzchów Kluckich (400 tysięcy złotych).
Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy