Wtorek 23 kwietnia 2024

Niech żyje nam górniczy stan !

Obchody górniczego święta w Bełchatowie rozpoczęły się o świcie tradycyjną pobudką orkiestry Kopalni Bełchatów. W intencji górników odprawiono mszę św., po której górnicy wraz z gośćmi przemaszerowali ulicami miasta na uroczystą akademię do hali widowiskowo – sportowej.
głowne
Barbórka to jeden z najcenniejszych skarbów naszego narodowego dziedzictwa, przekonuje o sile i pięknie górniczej tradycji. Głównym przedmiotem działalności bełchatowskiej kopalni jest wydobycie i sprzedaż węgla brunatnego, tak jest od 30 lat. Odkrywkowa kopalnia jest największa w Polsce i jedna z największych w Europie. Obecnie w bełchatowskiej kopalni wydobywa się rocznie blisko 42 mln ton węgla, co stanowi ponad 50% krajowego rocznego wydobycia tego surowca energetycznego.
W uroczystej akademii wzięło udział wielu gości, w tym parlamentarzyści i samorządowcy, wśród nich nie mgło zabraknąć Starosty Bełchatowskiego Doroty Pędziwiatr. W uroczystości wzięli udział także Przewodniczący Rady Powiatu Sławomir Malinowski i członek zarządu Marek Jasiński.
Górnicza Barbórka to czas radości, ale również okazja do refleksji i podsumowań. 4 grudnia celebrujemy co roku z wielkim szacunkiem, dziękując górnikom za ich ciężką pracę. Pochylamy głowy przed ich trudem i poświęceniem- powiedziała Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr.
Podczas tej wyjątkowej dla wszystkich górników uroczystości Robert Ostrowski, prezes zarządu PGE GiEK, podkreślał znaczenie górnictwa węgla brunatnego w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski. – Ciężka praca górników współtworzy warunki dla niezawodnych i niedrogich dostaw energii. Nasze nowe, wysokosprawne bloki węglowe spełniają najostrzejsze wymagania środowiskowe.

Barbórkowa gala była okazją do uhonorowania pracowników spółki PGE GiEK odznaczeniami państwowymi i branżowymi, w tym postanowieniem Prezydenta RP Brązowymi Krzyżami Zasługi i Medalami za Długoletnią Służbę. Na wniosek prezesa PGE GiEK Minister Energii przyznał stopnie Generalnego Dyrektora Górniczego i Dyrektora Górniczego. Minister Energii przyznał również odznaczenia Zasłużony dla Górnictwa RP, natomiast Minister Środowiska odznaczenia Zasłużony dla Polskiej Geologii. Pracowników kopalń uhonorowano także wyróżnieniami za zaangażowanie w rozwój innowacyjności.

Marzena Rogut-Chrząszcz
Zespół ds. Promocji