Czwartek 28 marca 2024

Nowi wójtowie gośćmi starosty

O współpracy w nowej kadencji między samorządem powiatowym a gminami rozmawiali w starostwie przedstawiciele władz powiatu z włodarzami gmin. W spotkaniu uczestniczyli również poseł Dariusz Kubiak i Sławomir Malinowski, przewodniczący Rady Powiatu w Bełchatowie.

główne
Jak powiedziała witając gości starosta Dorota Pędziwiatr, celem spotkania nie było tylko wzajemne poznanie się przedstawicieli władz samorządowych VI kadencji, ale przede wszystkim omówienie obszarów i kierunków współpracy. Sławomir Malinowski, przewodniczący RP w Bełchatowie, podkreślił, że podstawowym zadaniem powinno być budowanie realnej wspólnoty. Gotowość do takiego wysiłku zadeklarowali wszyscy, informując jednocześnie o najważniejszych potrzebach gmin, które wójtowie zdiagnozowali w pierwszych tygodniach sprawowania swojego urzędu.

Tomasz Głowacki, wójt Drużbic, chce kontynuować trwające inwestycje, natomiast kolejne zadania planuje w obszarze ochrony środowiska. Zapowiada starania o ich dofinansowanie z budżetu powiatu. Tomasz Jachymek, burmistrz Zelowa, stwierdził, że w poprzednich latach współpracy między oboma szczeblami samorządu raczej nie było i chce to zmienić, zwłaszcza w obszarze poprawy stanu dróg.  Z kolei Konrad Koc, wójt gminy Bełchatów, zauważył, że wśród obecnych włodarzy gmin są osoby, które niejako wywodzą się z powiatu, a to dobrze rokuje wzajemne kontakty i zrozumienie. - Pamiętajmy, że powiat składa się z gmin. To my właśnie, nasze małe ojczyzny, tworzymy powiat bełchatowski - dodał wójt Koc. Renata Kaczmarkiewicz, wójt Kluk, chce skupić się na budowie dobrego wizerunku swojej gminy, zaś Damian Szczytowski, wójt Ruśca, przyznał, że jak na razie nie ma doświadczenia samorządowego, ale zależy mu na jak najlepszej współpracy z władzami powiatu. W imieniu prezydenta Bełchatowa w spotkaniu uczestniczył Marcin Nowak, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta. Podniósł on potrzebę wspólnych i wzmożonych działań naszych gmin dla rządowych decyzji o budowie odkrywki węgla w Złoczewie.

Goście otrzymali informacje o budżecie powiatu w roku 2019 uwzględniającym inwestycje w poszczególnych gminach. Starosta Dorota Pędziwiatr zachęcała wójtów do inwestycyjnej aktywności z udziałem środków powiatowych i partycypacji w kosztach po połowie. - W każdej chwili możemy budżet modyfikować, jeśli tylko uda nam się wypracować wspólne stanowisko, co do podziału kosztów. Zapraszam do takiej współpracy - powiedziała Dorota Pędziwiatr. Gości poproszono również o pomoc w rozpropagowaniu na terenach gmin konkursu starosty bełchatowskiego „:Firma na medal”, który daje szansę przedsiębiorcom, w tym rodzinnym firmom, na bezpłatną promocję i prestiż.

Ciekawą propozycję miał dla włodarzy gmin poseł Dariusz Kubiak. Poinformował o możliwości pomocy finansowej dla środowisk wiejskich, którą daje obowiązująca od grudnia ustawa o kołach gospodyń wiejskich. Parlamentarzysta zadeklarował pomoc w zaaranżowaniu spotkania z przedstawicielem Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, by bezpośrednio pozyskać informacje na ten temat.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji