Piątek 19 kwietnia 2024

O problemach przedsiębiorców na spotkaniu z ministrem

O planowanych przez rząd zmianach w prawie podatkowym rozmawiali bełchatowscy przedsiębiorcy z Pawłem Gruzą, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów. Minister przyjechał do Bełchatowa na zaproszenie Regionalnej Izby Gospodarczej i posłanki Małgorzaty Janowskiej. Spotkanie w Rezydencji Dwór Polski było okazją do zdobycia informacji, ale także dyskusji i wymiany doświadczeń.
glowne1
Podczas spotkania w Bełchatowie minister Paweł Gruza przedstawił aktualnie opracowywane przepisy prawa podatkowego, które w najbliższym czasie będą wprowadzane w życie. Gość omówił zakres zmian skupiając się głównie na korzyściach, których może spodziewać się gospodarka. Poruszył m.in. takie zagadnienia jak raportowanie JPK (Jednolity Plik Kontrolny), projekt podwyższenia wolnej kwoty od podatku, ulgi dla stref ekonomicznych czy na działalność badawczo-rozwojową. Był też czas na dyskusję i zadawanie pytań. Naszych przedsiębiorców interesowały m.in. ulgi podatkowe dla korzystających z usług medycznych, problem podwójnego opodatkowania spółdzielni mieszkaniowych, ulgi podatkowe na materiały budowlane bądź usługi dotyczące programu „Mieszkanie plus”, zróżnicowanie pomocy państwa dla podmiotów polskich i zagranicznych, konsekwencje dla przedsiębiorców po wprowadzaniu ustawy o ochronie danych osobowych, klasyfikacja dochodów i wydatków budżetowych w kontekście dokonywania wpłat do budżetu państwa jako tzw. „janosikowego”. Na jedno z pytań Naczelnika Urzędu Skarbowego minister Gruza obiecał odpowiedzieć pisemnie.
Aneta Oziembłowska
Regionalna Izba Gospodarcza w Bełchatowie