Poniedziałek 17 czerwca 2019

Obchody 79. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 3 =
Polskie Państwo Podziemne powstało w nocy z 26 na 27 września 1939 roku. Dzięki niemu, pomimo okupacji, zachowano ciągłość prawną państwa polskiego.
Obchody 79. rocznicy odbywały się  w całym kraju w tym także w Bełchatowie.
zdjęcie
W kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny została odprawiona uroczysta msza św, gdzie parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, stowarzyszeń i organizacji oraz mieszkańcy miasta wzięli w niej udział.
Wcześniej wysłuchano historii Polskiego Państwa Podziemnego i wręczono medale AK. Starosta bełchatowski Waldemar Wyczachowski odznaczył Pana Stanisława Sadurskiego medalem Pro Patria. To polskie resortowe odznaczenie cywilne, przyznawane przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Pod obeliskiem pamięci żołnierzy Armii Krajowej delegacje złożyły kwiaty.
_____________________________________________________________________________________________________

Polskie Państwo Podziemne to tajne struktury państwa polskiego, istniejące w czasie II wojny światowej, podległe Rządowi RP na uchodźstwie. Był to systemem władz państwowych, działających w imieniu Rzeczypospolitej, w czasie okupowania terytorium narodowego przez III Rzeszę i ZSRS. Jego początkiem było utworzenie 27 września 1939 r. Służby Zwycięstwu Polski, przekształconej w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. Istniało do 1 lipca 1945 r. (samorozwiązanie Rady Jedności Narodowej i Delegatury Rządu na Kraj w związku z wycofaniem uznania międzynarodowego dla Rządu RP na uchodźstwie).

Polskie Państwo Podziemne, działając w latach 1939-45 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów, było fenomenem w ogarniętej wojną Europie. Kierowane było przez władze RP na uchodźstwie: prezydenta, rząd i Naczelnego Wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa. Podziemnym parlamentem, reprezentującym największe stronnictwa polityczne: Stronnictwo Ludowe, Polską Partię Socjalistyczną, Stronnictwo Narodowe oraz Stronnictwo Pracy, był w latach 1940-43 Polityczny Komitet Porozumiewawczy, od 1943 do 1944 r. Krajowa Rada Polityczna, a od 1944 r. do końca wojny - Rada Jedności Narodowej. 

__________________________________________
Zespół ds Promocji
Starostwo Powiatowe

 
← powrót