Piątek 18 paździenika 2019

Odblask bezpieczeństwa

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =
100 kamizelek odblaskowych i 50 opasek w niecałe dwadzieścia minut rozdali mieszkańcom powiatu Dorota Pędziwiatr, starosta bełchatowski, Jacek Bakalarczyk, wicestarosta, wspólnie z zastępcą Komendanta Powiatowego Policji Tomaszem Jędrzejczykiem, podczas dzisiejszej akcji „Widoczny- bezpieczny”. Akcję przeprowadzono na ścieżce rowerowej w pobliżu targowiska miejskiego w Bełchatowie.
zdjęcie
- Wspólnie z komendantem policji próbujemy dziś uświadomić mieszkańcom, że bezpieczeństwo jest kwestią priorytetową – mówi Dorota Pędziwiatr, starosta bełchatowski. - Kamizelki czy elementy odblaskowe mają pomóc szczególnie rowerzystom podczas poruszania się po drogach. Jaskrawa kamizelka pozwala kierowcy dojrzeć rowerzystę już z daleka, nie tylko o zmroku czy w nocy, ale również w dzień. Mam nadzieję, że coraz więcej pieszych i rowerzystów będzie sobie zdawać sprawę, że muszą być z daleka widoczni dla kierowców, bo niestety w starciu z samochodem nie mają żadnych szans. Jestem mile zaskoczona pozytywnym odbiorem naszej akcji, mieszkańcy od razu zakładali na siebie kamizelki i mam nadzieję, że będą nosić je już zawsze podczas jazdy rowerem.

Obowiązujące przepisy nakazują noszenie kamizelki lub elementów odblaskowych osobom poruszającym się po zmroku poza terenem zabudowanym. Według statystyk, w Polsce na drogach rocznie ginie około 1000 pieszych i rowerzystów. Bardzo często dlatego, że są niewidoczni dla kierowców samochodów.

- Po raz kolejny wspólnie ze starostwem organizujemy akcję rozdawania elementów odblaskowych i jak widać po zainteresowaniu mieszkańców, jest ona potrzebna – mówi mł. insp. Tomasz Jędrzejczyk, zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Bełchatowie. - Na problem prawidłowego oznakowania rowerów należy uczulać zwłaszcza osoby starsze, których rowery z reguły nie mają ani elementów odblaskowych, ani oświetlenia, przez co osoby te są narażone na wypadki, które dla rowerzysty zawsze kończą się fatalnie.
Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie
← powrót