Piątek 26 kwietnia 2024

Odważne i szczęśliwe po kursie samoobrony

Poczuły się pewniejsze siebie, odważniejsze, sprawniejsze, a niektóre nawet szczuplejsze i piękniejsze. Ponad trzydzieści pań ukończyło kurs samoobrony, zorganizowany po raz trzeci przez bełchatowskie starostwo. „Nie daj się...”, to nie tylko tytuł cyklu, ale i myśl, która towarzyszyła wszystkim uczestniczkom przedsięwzięcia przez półtora miesiąca trwania szkolenia. Myśl tę panie postanowiły zapamiętać i stosować w codziennym życiu.
glowne2
Podstawowe techniki obrony przed napastnikiem, bezpieczne upadanie, uwalnianie się z uścisku, ale przede wszystkim wiele zasad unikania groźnych sytuacji i wycofywania się w porę przyswajały mieszkanki powiatu bełchatowskiego podczas półtoramiesięcznego kursu. Część zajęć poświęcona była nauce udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobom dorosłym i dzieciom. Między praktycznymi ćwiczeniami pojawiało się szereg zagadnień natury psychologicznej i psychoterapeutycznej. Kursantki w wieku od 18 do ponad 60 lat spotykały się popołudniami, dwa razy w tygodniu.

- Na początku było ciężko, bałam się, że nie podołam, zwłaszcza szwankowała moja kondycja fizyczna, a raczej jej brak. Zakwasy następnego dnia przypominały mi o tym doskonale – mówi z uśmiechem Zdzisława Kotlińska. - Teraz jestem dumna z siebie, że dotrwałam do końca. Na kurs zapisała mnie córka i to był wspaniały pomysł. Jakiś czas temu zostałam bowiem sama, posmutniałam, wycofałam się. Dzięki kursowi wyszłam z domu, poznałam nowe koleżanki i bardzo dużo zrobiłam dla samej siebie.

Ukończenia kursu pogratulował paniom jego pomysłodawca i organizator Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski.

- Jest to dla mnie bardzo ważne, by mieszkańcy czuli się bezpiecznie i stąd też wzięła się idea zorganizowania cyklu „Nie daj się ...” - powiedział podczas wręczania certyfikatów ukończenia kursu starosta Waldemar Wyczachowski. - Mam jednak nadzieję i tego paniom życzę, by nigdy nie zdarzyła się sytuacja, w której trzeba byłoby sprawdzić nabyte umiejętności. Jednakże samo poczucie pewności i wiary w siebie to ogromna wartość, dzięki której życie staje się łatwiejsze, można lepiej pomóc sobie i innym.

Tajniki technik samoobrony zdradzał kursantkom Przemysław Krok, licencjonowany instruktor. Po trzeciej edycji szkolenia trener przyznał, że dla niego samego to było również ciekawe doświadczenie i nauka, zwłaszcza praca nad koordynacją całej grupy. Przemysław Krok pozytywnie ocenił zaangażowanie pań i ich postępy, także w osiąganiu lepszej sprawności fizycznej.

Absolwentki szkolenia odebrały certyfikaty. Wzięły też udział w specjalnym konkursie, w którym podzieliły się swoimi refleksjami odpowiadając na pytanie, co dał im udział w „Nie daj się...”. Autorki najciekawszych zostały nagrodzone.

I miejsce:Judyta Giełzak                                                    Wyróznienia: Beata Ryżewska i Zdzisława Kotlińska

Wszystkie wpisy pań są dowodem na otwartość, pewność siebie i zadowolene, jak np.: „Jestem zwycięzcą” -  Marta Klimczyk, „Jestem bardziej odważna, zdyscyplinowana, otwarta dla ludzi. Faceci bójcie się! Daję radę!” - Celina Pająk; „Jestem silniejsza i przekonana, że pokonam niejednego drania” - Monika Kubś;  „Jestem zachwycona. Mało mi!” - Magdalena Stasiak; "Najtrudniejszy pierwszy "KROK" zanim innych zrobisz sto ;) " - Elżbieta Pawłowska, "Nikt mi nie podskoczy! ;) " - Magdalna Lipińska; "Kurs samoobrony dobiegł końca, mile zaskoczył, wiele nauczył. Dzięki niemu odważniej i śmielej zmagać się można z codziennymi wyzwaniami życia w bloku ;)" - Magdalena Kucia.

Patronat nad kursem sprawowała Komenda Powiatowa Policji w Bełchatowie. Szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przeprowadziła Anna Pudlak, ratownik medyczny. Zajęcia odbywały się w sali gimnastycznej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bełchatowie.

Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji