Czwartek 28 marca 2024

Odwiedziny wyjątkowego gościa

Franz Werkstetter, Niemiec, który został w 2013 roku uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Powiatu Bełchatowskiego”, przebywał kilka dni w Polsce. Spotkał się m.in. z Waldemarem Wyczachowskim, starostą bełchatowskim. Zasadniczym tematem rozmów w starostwie była współpraca powiatu bełchatowskiego i Berchtesgadener Land. To właśnie zaangażowanie Werkstettera w partnerstwo naszych regionów było powodem uhonorowania go najwyższym wyróżnieniem samorządu powiatu.
głowne

Franzowi Werkstetterowi towarzyszyła partnerka Annemarie Rappel, która po raz pierwszy miała okazję być w Polsce. Przyjaciele i znajomi w Łodzi, Opocznie i Bełchatowie, którzy znają Franza Werkstettera od ponad 10 lat, podjęli niemieckich gości z wielką serdecznością i radością. W takiej atmosferze przebiegło także spotkanie w bełchatowskim starostwie. Bawarczycy zwiedzili starostwo, poznali specyfikę kilku wydziałów oraz powiatowego urzędu pracy. Podczas rozmowy z gospodarzem powiatu Waldemarem Wyczachowskim interesowali się przyszłością naszego zagłębia paliwowo-energetycznego po zakończeniu wydobywania węgla. Były także wspomnienia i anegdoty, które przyniosła ponad 10-letnia współpraca powiatów bełchatowskiego i Berchtesgaden, której sztandarowym przedsięwzięciem jest coroczna wymiana uczniów.

- To dla nas zaszczyt móc ponownie się spotkać z naszymi niemieckimi przyjaciółmi – przywitał gości Waldemar Wyczachowski. - To właśnie bezpośrednie kontakty międzyludzkie są siłą i potencjałem naszego międzyregionalnego partnerstwa.

- Byłoby bardzo dobrze, gdyby nasze partnerstwo rozszerzyć także na inne środowiska i grupy zawodowe – powiedział Franz Werkstetter. Cieszę się, że już zostały nawiązane kontakty na polu gospodarczym. Będę wspierał wszystkie inicjatywy, które będą tę współpracę umacniać i rozwijać.

Franz Werkstetter skończył w kwietniu 85 lat. Mieszka we Freilassing w powiecie BGL. W karierze zawodowej był nauczycielem, dyrektorem szkoły, a także kierownikiem filii Bad Raeichenhall szkół zawodowych powiatu Berchtesgaden. Pełnił tez funkcję radnego, był członkiem parlamentu bawarskiego, a także długoletnim przewodniczącym organizacji Europa-Union Okręg BGL. Obecnie pełni tu funkcję przewodniczącego honorowego. Za wkład w rozwój partnerstwa z powiatem bełchatowskim otrzymał Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP. Wyróżnienie to Werkstetter dumnie nosi w klapie swojego galowego, bawarskiego garnituru.

Po śmierci żony Inge, z którą pan Franz przeżył wspólnie 61 lat, w życiowych trudach i radościach wspiera go Annemarie Rappel. Pani Rappel, po swojej pierwszej wizycie w Polsce, była zachwycona naszą serdecznością i otwartością. Obiecała, że z przyjemnością do nas wróci.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji