Czwartek 28 marca 2024

Oni wiedzą, jak się pracuje za granicą

Bełchatowskie starostwo zorganizowało dla kolejnych 25 uczniów staż zawodowy w Niemczech. Przez trzy tygodnie maja we Frankfurcie nad Odrą przebywała młodzież z technikum budownictwa (ZSP nr 3), technikum żywienia i usług gastronomicznych (ZSP nr 4) i technikum pojazdów samochodowych (ZSP w Zelowie). Potwierdzeniem odbycia praktyk jest dokument Europass-Mobilność.
glowne
Staże zawodowe organizowane są w ramach projektu unijnego pod nazwą „Europejskie Kwalifikacje Normą XXI wieku – zagraniczne staże zawodowe dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu bełchatowskiego”.

Projekt realizowany jest w partnerstwie z Internationaler Bund, organizacją działającą na rzecz kształcenia młodzieży i opieki socjalnej. IB posiada ośrodek kształcenia zawodowego we Frankfurcie nad Odrą, gdzie oferuje kształcenie w zawodach gastronomicznych, budowlanych i mechaniki pojazdowej. Polscy uczniowie odbywali praktyki na miejscu w ośrodku, natomiast uczniowie o profilu mechanik pojazdów samochodowych praktykowali w zakładach samochodowych na terenie Frankfurtu nad Odrą.

Młodzi gastronomicy zapoznali się z recepturami potraw niemieckiej kuchni, wydawali posiłki, przygotowali uroczystość, ćwiczyli obsługę klienta. Ciekawe były projekty tematyczne: „Dzieci kuchni Brandenburskiej” , „Workshop”, „Dzień szparagów”. Uczniowie technikum budownictwa poznali zasady murowania, brukowania, montażu i stolarki, uczyli się projektowania terenów zieleni. Mechanicy samochodowi poznali „od kuchni” warsztaty na terenie Frankfurtu. Młodzież ciekawie spędzała także czas wolny na ściankach wspinaczkowych i w parku wspinaczkowym. Odwiedziła muzeum historii miasta Frankfurt/O, płynęła statkiem po Odrze, była na wycieczkach do Berlina i Poczdamu.

Każdy z uczestników praktyk uzyskał certyfikat poświadczający udział w projekcie, jak również otrzyma Europass-Mobilność, tj. dokument, określający umiejętności zdobyte w innym kraju europejskim. Europass zwiększa szanse na rynku pracy w Europie. Trzecia, ostatnia 25-osobowa grupa uczestników projektu, odbędzie niemiecki staż wiosną 2018 r. w zakresie gastronomii, hotelarstwa oraz mechaniki pojazdów samochodowych. Rekrutacja wśród uczniów ZSP nr 4 w Bełchatowie oraz ZSP w Zelowie odbędzie się na przełomie 2017/18 r. Znaczenie będą miały oceny na świadectwie w roku szk. 2016/2017, w tym z przedmiotów zawodowych oraz dobra znajomość języka niemieckiego.

K.Wolska, A.Zawodzińska