Sobota 20 kwietnia 2024

Orkiestra z Suchcic gwiazdą w Żółkwi

Obchody jubileuszu 25-lecia Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Żółkwi na Ukrainie uświetnił występ Orkiestry Dętej "Suchcice i okolice" z gminy Drużbice. W wyjeździe muzyków do regionu partnerskiego dla naszego powiatu pomogło bełchatowskie starostwo finansując przejazd autokarem.
glowne
Polską grupę zaprosili na Ukrainę Helena Zawierucha, Prezes Towarzystwa Kultury Polskiej i ks. prałat Józef Legowicz, dziekan żółkiewski i proboszcz Parafii pw. św. Wawrzyńca. Orkiestra pod przewodnictwem kapelmistrza Mateusza Cieślaka dała koncert, prezentując różnorodny reperturar od pieśni religijnych p światowe szlagiery. Wystąpiła także podczas uroczystości obchodów Bożego Ciała oraz wzięła udział w procesji. W programie ukraińskiego pobytu uczestnicy zwiedzili Żółkiew i Lwów.

Warto dodać, że polska delegacja zabrała z sobą dary dla dzieci z ubogich rodzin, w których zbiórce pomogli darczyńcy, w tym także przedsiębiorcy z naszego powiatu.

Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej jest polską organizacją kulturalną założoną w grudniu 1988 roku, jako jedna z pierwszych i współcześnie największych polskich organizacji na Ukrainie. Prowadzi we Lwowie polskie grupy przedszkolne, działalność charytatywną, Uniwersytet Trzeciego Wieku, grupy artystyczne, jak chóry czy kapele, wydaje „Gazetę Lwowską”. TKPZL jest organizacyjnie podzielona na 21 oddziałów, działających w całym obwodzie lwowskim. Oddziały zajmują się organizacją zebrań, odczytów, lekcji, spotkań z zapraszanymi osobami, obchodów rocznic świąt narodowych.
Zespół ds. Promocji