Czwartek 28 marca 2024

Orszak dla Dzieciątka i Jana Pawła II

Po raz siódmy przemaszeruje przez Bełchatów Orszak Trzech Króli. Wydarzeniu patronuje starosta Dorota Pędziwiatr. Motywem przewodnim wydarzenia będą refleksje nad słowami papieża Jana Pawła II z jego pierwszej polskiej pielgrzymki.
orszak1
Trasa kolędowania będzie wyglądała podobnie jak w latach ubiegłych. Orszak wyruszy sprzed kościoła na os. Dolnośląskim i podąży w kierunku centrum miasta. Motywem przewodnim wydarzenia będą refleksje nad słowami papieża Jana Pawła II z jego pierwszej polskiej pielgrzymki. Organizator orszaku, Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej „Wspólnota” chce w ten sposób upamiętnić przypadający w 2019 roku jubileusz 40-lecia podróży Ojca św. do ojczyzny.

- Orszak to przede wszystkim kultywowanie staropolskiej i chrześcijańskiej tradycji kolędowania w poszukiwaniu narodzonego Jezusa – mówi Ewa Skorupa, koordynator przedsięwzięcia. - W orszakowym scenariuszu przygotowaliśmy wiele odniesień do nauczania św. Jana Pawła II, w których rozpoznamy tytuły jego książek, encyklik, fragmenty znanych kazań i wypowiedzi. Jako mieszkańcy Bełchatowa i powiatu oddamy hołd wielkiemu Polakowi, a jednocześnie przeżyjemy ponownie bożonarodzeniową tajemnicę.

Przedsięwzięcie nawiązuje do ewangelicznego marszu trzech władców, symbolizujących trzy kontynenty: Europę, Azje i Afrykę. Królowie podążą na czele swych dworów, złożonych z rycerzy i dwórek, w których role wcielą się uczniowie bełchatowskich szkół. Scenariusz przemarszu, oprócz wspólnie śpiewanych kolęd, przewiduje również odgrywanie scenek, m.in. dworu Heroda oraz „Walki dobra ze złem”. Uczestnicy otrzymają symboliczne, kartonowe korony i śpiewniki. Słowem, zapowiada się wyjątkowe, barwne i rozśpiewane widowisko, w którym udział może wziąć każdy. Organizatorzy spodziewają się około 10 tysięcy uczestników. Początek wymarszu planowany jest o godz. 12.30. Kolędnicy dotrą do ulicy Kościuszki w ciągu ok. 2 godzin. Legendarna stajenka ze Świętą Rodziną będzie czekać na przybyłych w parafii pw. NMP Matki Kościoła.

Patronem honorowym tegorocznego orszaku jest Dorota Pędziwiatr, starosta bełchatowski. Samorząd powiatu ufunduje obsługę techniczną w trakcie przedsięwzięcia (nagłośnienie) o wartości 3 tys. zł. Wsparcia w organizacji orszaku udzielą także Arcybiskup Metropolita Łódzki, Dziekan Dekanatu Bełchatowskiego, lokalne parafie, prezydent miasta, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Łódzkiej Oddział w Bełchatowie, PGE GiEK S.A.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji