Piątek 29 marca 2024

Ortografia im niestraszna

42 osoby zmierzyły się w piątek 30 czerwca ze znajomości reguł pisowni języka polskiego. W auli II LO w Bełchatowie odbyło się II Dyktando o Puchar Starosty Bełchatowskiego Waldemara Wyczachowskiego.
4
Uczestnikami walczącymi o tytuł Mistrza Ortografii były osoby pełnoletnie, nie tylko z powiatu bełchatowskiego oraz słuchacze uniwersytetów III wieku, m.in. z Bełchatowa czy Łasku. Konkurs traktowano raczej jako zabawę, ale przywiązując jednocześnie uwagę do tego, że znajomość języka ojczystego to powinność każdego Polaka.

- Piszę to dyktando jako sprawdzian dla samej siebie. Nie chodzi tutaj o zajęcie pierwszego miejsca, czy zdobycie wyróżnienia, ale zmierzenie się ze znajomością ortografii. - komentuje jedna z uczestniczek.

Zwycięzcami II Dyktanda o Puchar Starosty Bełchatowskiego zostali:
- w kategorii: „Uniwersytety III Wieku” - Zofia Białek (z UTW w Łasku), Wicemistrzami zostali: Marianna Radwańska (Łaski UTW), Krystyna Kosierb (Łaski UTW),
- w kategorii „Open” tytuł Mistrza Ortografii otrzymała (po raz drugi) Sylwia Madalińska, Wicemistrzami zostali: Karina Kacprzyk, Rafał Lewandowski.

Puchary zwycięzcom wręczał ubiegłoroczny Mistrz Ortografii – Włodzimierz Wypych z UTW w Pajęcznie.
Każdy z uczestników II Dyktanda otrzymał upominki rzeczowe.

Autorem treści dyktanda była mgr Marzena Żemejda-Zybura, Dyrektor Szkół "COSINUS" o. Bełchatów.
Sprawdziany oceniała komisja polonistów w składzie: Renata Janus, Izabela Radziszewska, Monika Stępińska, Maria Nowak.

Przed ogłoszeniem wyników, uczestnicy dyktanda wysłuchali także wykładu dra Ryszarda Miszczyńskiego z Zakładu Filozofii WFH Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie „O filozofii w życiu człowieka” oraz występów artystycznych: sekcji tanecznej Łaskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Gminnego Ogniska Muzycznego w Rząśni pod kierunkiem Andrzeja Freusa.

Organizatorem i inicjatorem II Dyktanda były Bezpłatne Zaoczne Licea i Szkoły Policealne dla Dorosłych „COSINUS PLUS” w Bełchatowie.

II Dyktando o Puchar Starosty Bełchatowskiego wsparli także:
- Starostwo Powiatowe w Bełchatowie,
- Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie,
- Muzeum Regionalne w Bełchatowie,
- Wydział Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Bełchatowie,
- Fundacja Bezpieczni.

Patronat nad wydarzeniem objęli:
Starosta Bełchatowskiego, Wydział Filologiczno – Historyczny Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Uniwersytety Trzeciego Wieku w Bełchatowie, Pajęcznie, Łasku, Piotrkowie Trybunalskim, Radomszczański Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Wiem Więcej”, Muzeum Regionalneg w Bełchatowie, Bełchatowskie Towarzystwo Fotograficzne, Polskie Towarzystwo Historyczne Koło w Bełchatowie, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Bełchatowie, Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie, II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Bełchatowie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Bełchatowie, Stowarzyszenie Przyjaciół Pływania w Bełchatowie, Fundacja Bezpieczni.
Joanna Zawada
Asystent Starosty