Wtorek 19 marca 2024

Palmy, safari i dinozaury celem ekologicznych wyjazdów

190 tys. zł na wycieczki ekologiczne dzieci, młodzieży i dorosłych przeznaczył w tym roku samorząd powiatu bełchatowskiego. Wyjazdy rozpoczęły się w tym tygodniu, potrwają do jesieni.
palmyglowne
Uczniowie klas VI , VII i VIII Szkoły Podstawowej im Jana Brzechwy w Dobrzelowie oraz uczniowie klasy III gimnazjum , VIII i VII Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Domiechowicach wybrali się na wyjazd edukacyjny do Palmiarni w Łodzi. Wyjazd miał na celu poznanie walorów przyrodniczych , budowanie więzi emocjonalnej z naturą oraz poszerzanie zasobu wiadomości związanych z przyrodą i jej ochroną.
W najstarszym łódzkim parku możemy odnaleźć miejsce pełne ciepła i niezwykłej egzotyki, gdzie choć na chwilę przeniesiemy się do ciepłych stref klimatycznych. Możemy być pewni, że o każdej porze roku spacer po Palmiarni dostarczy nam wielu przyjemnych wrażeń. Egzotyczna kolekcja roślin, to żywa historia Łodzi, zapoczątkowana przez łódzkich fabrykantów. Najstarsze rośliny to ponad 150 letnie palmy. Uzupełniają je wspaniałe bananowce, araukarie, bambusy i figowce. Pod okazałymi koronami kilkudziesięciu roślin miejsce znalazły: storczyki, bromelie, begonie, paprocie oraz krotony. Od późnej wiosny dodatkowo poznać możemy kilkadziesiąt gatunków roślin rosnących w ogródku dydaktycznym, który uważany jest za pierwszy Ogród Botaniczny w Łodzi.

Ekologicznych wyjazdów będzie w sumie blisko siedemdziesiąt, z czego znakomita większość (ponad 50) adresowana jest do najmłodszych. O pomoc w zorganizowaniu tych przedsięwzięć zwróciły się do starostwa placówki oświatowe, ale także stowarzyszenia, reprezentujące m.in. środowiska seniorów. Wyjazdy są wyjątkowo atrakcyjną formą edukacji, dającą możliwość poznania różnorodności przyrodniczej kraju i zdobywania wiedzy poprzez bezpośrednią obserwację i praktykę. Na liście miejsc do odwiedzenia znajdują się m.in. eksperymentarium w Łodzi, ogrody zoologiczne we Wrocławiu i Łodzi, zoo safari w Borysewie, arboretum w Rogowie, Ojcowski Park Narodowy, Mikrokosmos w Krasiejowie, Załęczański Park Krajobrazowy, gospodarstwo agroturystyczne „Pod Skałką” w Przybynowie, pasieka w Lipce.
A.Kurzydlak, A.Zawodzińska