Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Wtorek 19 marca 2024

Pamięć o Katyniu przestrogą dla przyszłych pokoleń

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 4 =
Podczas uroczystości z okazji 79. rocznicy Zbrodni Katyńskiej hołd, modlitwę i kwiaty ofiarowano Polakom, zamordowanym przez NKWD wiosną 1940 roku m.in. w Katyniu, Miednoje i Charkowie. W kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Parznie, gdzie umiejscowiona jest pamiątkowa tablica, zgromadzili się przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, instytucji, organizacji pozarządowych i mieszkańcy. Pierwsza niedziela po Wielkanocy, 28 kwietnia, obchodzona jako święto miłosierdzia, nie była przypadkowym terminem.
glowne
Historię Zbrodni Katyńskiej, przez wiele lat ukrywaną i fałszowaną, zna dziś cały świat. Ideą corocznych uroczystości upamiętniających ponad 20 tysięcy ofiar katyńskiego ludobójstwa, jest troska o tę pamięć i przestrogę dla przyszłych pokoleń. Tak też było w Parznie. Przebieg tragicznych wydarzeń przypomniała wójt Kluk Renata Kaczmarkiewicz, jako organizator wspólnie z proboszczem obchodów rocznicy „Katynia”, a także Jarosław Brózda, pasjonat historii. Celebrujący nabożeństwo w intencji ofiar ks. Jan Cholewa i ks. Rafał Dobrowolski podkreślili, że skala zbrodni nie miała precedensu w dziejach Polski. - Widzimy do czego zdolny jest człowiek, która Boga ma za nic. Na to dowodem jest piekło Golgoty Wschodu – mówili duchowni.

- Do nas należy wyciąganie wniosków z historii. Pamięć i modlitwa nie wystarczą – zwrócił się do wiernych w homilii ks. Rafał Dobrowolski. - Jaki jest stan naszych serc? Czy nie ma tu chęci odwetu i zemsty? Czy nie zdradziliśmy prawdy, a pozostajemy na usługach zmyślonych ideologii? Argumenty zawsze można znaleźć. Czy umiemy być miłosierni, skoro sami pragniemy miłosierdzia dostąpić? Czy chcemy uczyć się od Jezusa, czy od mędrków? Te pytania muszą paść właśnie w święto Miłosierdzia Pańskiego. Módlmy się o radość wieczną dla pomordowanych. A dla nas prośmy o wierność Bogu i ojczyźnie.

W trakcie uroczystości pod pamiątkową tablicą w świątyni złożone zostały biało-czerwone kwiaty. W imieniu samorządu powiatu bełchatowskiego hołd ofiarom „Katynia” oddali Sławomir Malinowski, Przewodniczący Rady Powiatu w Bełchatowie i Marek Jasiński, członek Zarządu Powiatu w Bełchatowie. Nabożeństwo wzbogacili muzycznie członkowie Orkiestry Dętej OSP Magdalenów i chór parafialny.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie
← powrót