Sobota 20 kwietnia 2024

Panie uczą się bronić przed napastnikiem

Prawie 40 pań bierze udział w drugiej edycji kursu samoobrony „Nie daj się”, zorganizowanej przez bełchatowskie starostwo. Uczestniczki spotykają się dwa razy w tygodniu po południu i intensywnie ćwiczą. Zajęcia prowadzi licencjonowany instruktor Przemysław Krok.

13

- Paniom nie brakuje zapału, ale gorzej jest z kondycją fizyczną. Każde spotkanie zaczynamy rozgrzewką, więc pot się leje – mówi Przemysław Krok. - Wspólnie „odczarowujemy” też niektóre stereotypy. Samoobrona nie polega na znalezieniu słabego punktu na ciele przeciwnika, którego dotknięcie  spowoduje, że napastnika magicznie unieruchomimy. Takiego punktu po prostu nie ma.

Trener podkreśla, że dla pełnego poczucia własnego bezpieczeństwa powinno się unikać miejsc i ryzykownych sytuacji.
-Jeśli nie muszę gdzieś iść, gdzie jest niebezpiecznie, nie idę tam. Jeśli już jednak jestem, unikam prowokacji czy w porę wycofuję się przed agresorem. Zastosowanie umiejętności i technik samoobrony to ostateczność. Dobrze jest je znać, ale nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i odpowiedzialności za swoje zdrowie i życie – dodaje Przemysław Krok.

Na jednym z kolejnych treningów panie ćwiczyły m.in. uwalnianie się z uścisku za szyję. Przed nimi jeszcze zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

-Dla mnie to fajny pomysł na spędzanie wolnego czasu, który podpowiedział kolega ze straży miejskiej, dzięki czemu także czegoś się nauczę – mówi Magdalena, 45-latka z Bełchatowa. - Zgadzam się z instruktorem, że najpierw i przede wszystkim trzeba myśleć, a ostatecznie użyć sprytu i fizycznych umiejętności. Mam nadzieję nigdy nie znaleźć się w sytuacji, by je sprawdzać.
Kurs kończy się 12 grudnia. Panie otrzymają certyfikaty potwierdzające udział w szkoleniu.