Piątek 19 kwietnia 2024

Panowie, zachęcamy do bezpłatnego badania

Bełchatowskie starostwo rozpoczęło realizację trzeciej edycji programu profilaktyki raka gruczołu krokowego, który przewiduje objęcie badaniami około 800 mężczyzn w grupie wiekowej od 50 do 75 roku życia. Zapisy już trwają w przychodni Mega – Med. Starosta bełchatowski Waldemar Wyczachowski po raz kolejny zachęca mężczyzn do wzięcia udziału w badaniach.
konferencja
- Mam nadzieję, że podobnie jak w dwóch poprzednich edycjach, z badań skorzysta maksymalna liczba mężczyzn z terenu naszego powiatu – mówi Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. - To doskonała okazja do sprawdzenia swojego stanu zdrowia i ewentualnego podjęcia zawczasu leczenia, bezpłatnie, bez kolejek i długiego oczekiwania.

W poprzednich dwóch edycjach z badań skorzystało łącznie 1600 mężczyzn, czyli 100 procent populacji, która była uprawniona.

- Nasz program badania gruczołu krokowego uzyskał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i dlatego może być realizowany przez trzy lata, w tym roku przypada właśnie ostatnia, trzecia edycja – mówi Jan Wionczyk, naczelnik wydziału spraw obywatelskich starostwa. - Wybraliśmy placówkę, która w tym roku będzie realizować badania i tak jak w poprzednich dwóch latach będzie to Mega-Med. Koszt trzyletniego programu to 300 tysięcy złotych.

Rak stercza jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. Zajmuje on trzecią pozycję wśród umieralności (po raku płuc i raku żołądka), a czwartą wśród zachorowalności mężczyzn na nowotwory. Zachorowania na raka gruczołu krokowego stanowią 5,4% zachorowań na nowotwory złośliwe u mężczyzn w Polsce, a ich liczba zwiększa się.

- Zapraszamy panów w wieku od 50 do 75 lat, którzy nie brali udziału w poprzednich edycjach, do rejestrowania się w naszej przychodni przy ulicy Czaplinieckiej- mówi Henryk Koprek, prezes zarządu Mega-Med. - Wszelkie badania na świecie pokazują, że badanie prostaty właśnie w tej grupie wiekowej jest najbardziej skuteczne.

„Program profilaktyki raka gruczołu krokowego w powiecie bełchatowskim w latach 2015-2017" gwarantuje jego uczestnikom bezpłatną wizytę u urologa, wykonanie badania laboratoryjnego na poziom antygenu sterczowego (PSA) i bezpłatne badanie USG. Program zapewnia również konsultację ze specjalistą, mającą na celu omówienie dostępnych opcji postępowania oraz przedstawienie rzetelnych informacji dotyczących korzyści oraz ryzyka związanego z ich zastosowaniem, aby uwzględniając własne preferencje pacjent mógł w porozumieniu z lekarzem podjąć świadomą decyzję co do dalszego postępowania. Mężczyźni z potwierdzoną chorobą zostaną skierowani do dalszego leczenia w ramach ubezpieczenia finansowanego przez NFZ.

- Jako medyk zachęcam panów do udziału w tym badania – mówi Cezary Wieczorek członek zarządu Mega-Med. - Nowotwór gruczołu krokowego staje coraz większym problemem wśród mężczyzn, a jak wiadomo dostęp do urologa nie jest łatwy. Lekarze nie bez powodu powtarzają, że wczesne wykrycie nowotworu daje szansę na jego skuteczne wyleczenie. W poprzednich edycjach u badanych panów wykryliśmy kilka przypadków zmian chorobowych. Diagnostyka jest szalenie ważna, a badanie jest w stanie wykryć wiele innych schorzeń układu moczowego.
Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy