Piątek 29 marca 2024

Park w Łękawie doczeka się rewitalizacji

IMG_2612

Powiat bełchatowski podpisał z Zarządem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi (www.zainwestujwekologie.pl) umowę o dofinansowanie wykonania projektu na zadanie „Zagospodarowanie terenów zieleni w zabytkowym parku dworskim w Łękawie – I etap – opracowanie dokumentacji procentowej”. Wartość całego zadania wynosi 12 177,00 zł: dofinansowanie z funduszu wyniesie 9.742 tys. zł, zaś pozostałą sumę dołoży powiat. Dokumentację wykona firma Urządzanie i Utrzymanie Terenów Zieleni Andrzej Kilańczyk. Na rozpoczęcie prac w parku zgodził się Wojewódzki Konserwator Ochrony Zabytków w Łodzi.

Park przy obecnej siedzibie Miejskiego Ośrodka Socjoterapii w Łękawie powstał w II połowie XIX w. Brak pielęgnacji i zaniedbania tego miejsca doprowadziły do dużego zniszczenia drzewostanu. Zachowały się ślady kompozycji roślinnej, które będą stanowić podstawę prac rewaloryzacyjnych, zmierzających do przywrócenia walorów historycznych, przyrodniczych i krajobrazowych tego miejsca .Park w Łękawie wpisano do rejestru zabytków ponad 30 lat temu.

Projekt rewitalizacji parku będzie zawierał m.in. opis stanu istniejącego, dane inwentaryzacji drzewostanu, propozycje działań dla gospodarki drzewostanem oraz nowych nasadzeń. Dziś nie wiadomo jeszcze, jaki może być koszt realizacji projektu. Starostwo podejmie starania o uzyskanie pomocy finansowej z WFOŚiGW.

Zadanie dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi