Czwartek 25 kwietnia 2024

Partnerska wizyta w Ukrainie

W miniony weekend delegacja z Powiatu Bełchatowskiego pokonała ponad 450 km w drodze na Ukrainę, gdzie na zaproszenie władz Rejonu Żółkiewskiego wzięła udział w „Festiwalu Dyni”. Wizyta w zaprzyjaźnionym powiecie stała się powodem nie tylko do uczestniczenia w lokalnym święcie, ale także dała możliwość przedstawicielom powiatu poznanie uroków Ukrainy.
główne
Spotkanie z przedstawicielami Rejonowej Administracji Państwowej potwierdziło, że podpisana 28 listopada 2008 roku umowa o współpracy pomiędzy Powiatem Bełchatowskim a Rejonem Żółkiewskim jest nie tylko podtrzymywana, ale także, jak zapewniał Wicestarosta Jacek Bakalarczyk, mamy niegasnącą chęć dalszego jej rozwoju. Wizyta polskiej delegacji była nie tylko okazją, aby przedstawiciele samorządów mogli się poznać. To także powód, aby rozmawiać o podobieństwach i kierunkach, w ramach których możemy dalej współpracować oraz korzystać ze swoich doświadczeń czy ciekawych pomysłów. Przewodniczący Żółkiewskiej Rady Rejonowej Roman Gorban wyraził nadzieję, że wizyta nowych władz samorządowych Powiatu Bełchatowskiego będzie początkiem dobrej, wieloletniej współpracy. Obecny na spotkaniu Członek Zarządu Powiatu w Bełchatowie Leszek Maciaszczyk podkreślił, iż partnerstwo Polski i Ukrainy to wciąż nie do końca wykorzystany potencjał rozwoju naszych krajów.
Na reprezentację powiatu czekała ciekawa część krajoznawcza, z uwzględnieniem zwiedzania Żółkwi, jej okolic i Lwowa.
Lwów to wyjątkowe miasto, ze swoją osobliwą architekturą i specyficzną atmosferą. Nie brakuje w nim zresztą polskich akcentów z licznymi śladami historii. Zachwycające zabudowania, wspaniałe parki to tylko niektóre z atrakcji, które zachwyciły polską delegację, ale także napotkanych turystów z całego świata.
Podczas zwiedzania Cmentarza Łyczakowskiego i Cmentarza Obrońców Lwowa (Orląt Lwowskich) Wicestarosta Jacek Bakalarczyk i Członek Zarządu Powiatu w Bełchatowie Leszek Maciaszczyk oddali hołd uczestnikom bitwy o Lwów i Małopolskę Wschodnią.
Na zakończenie wizyty we Lwowie odbył się spacer po Starym Mieście, zwiedzanie kościoła dominikanów, obejrzenie kamieniczek w rynku, budynku ratusza oraz pomnika Adama Mickiewicza.

Zwieńczeniem wizyty w Rejonie Żółkiewskim był zorganizowany w gminie Dobrosyn „Festiwal Dyni”. Dynię można było posmakować gotowaną, smażoną, grillowaną, pieczoną, duszoną i marynowaną. W swej idei „Festiwal Dyni” przypomina nasze rodzime Dożynki Powiatowe i potwierdza zasadę, że tam, gdzie dobra zabawa, pyszne smaki i wzajemna życzliwość nie ma miejsca na różnice, granice i odmienność.

Monika Michel
Zespół ds. Promocji