Czwartek 25 kwietnia 2024

Patriotyzm gimnazjalistów ze Szczercowa nagrodzony medalem

Do zaszczytnego grona osób i instytucji uhonorowanych medalem „Pro patria” dołączyło Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Szczercowie. O to wyjątkowe wyróżnienie dla szkoły wystąpił starosta bełchatowski na prośbę Związku Inwalidów Wojennych RP Oddział w Zgierzu oraz Związku Inwalidów Wojennych RP Zespół w Szczercowie.
główne
Medal „Pro patria” nadawany jest przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na podstawie udokumentowanego wniosku naczelnych władz organizacji kombatanckich i ofiar represji, a także organów administracji rządowej i samorządowej szczebla wojewódzkiego i powiatowego oraz polskich placówek dyplomatycznych. Odznaka honoruje tych, którzy zasłużyli się szczególnie w kultywowaniu pamięci o historii Polski, jej bohaterach i trudach odzyskiwania przez Ojczyznę niepodległości. Uroczystość, którą z okazji przyznania wyróżnienia przygotowało Publiczne Gimnazjum w Szczercowie, potwierdziła, że patriotyzm, polskość i obywatelska postawa są ważnymi wartościami dla uczniów i nauczycieli. Dyrektor Wiesława Drzewosz, w pięknym przemówieniu, zaznaczyła wkład całej społeczności uczniowskiej oraz grona pedagogicznego w kultywowanie pamięci o walkach o niepodległość naszej Ojczyzny, ze szczególnym uwzględnieniem opieki nad miejscami pamięci narodowej.

Medal „Pro patria” wręczyli Mirosław Demediuk, pułkownik rezerwy, Naczelnik Wydziału Odznaczeń i Mianowań w Urzędzie dds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. Wśród licznych gości uroczystości, tj. przedstawicieli władz samorządowych powiatu i gminy, władz oświatowych i organizacji społecznych, obecny był także podpułkownik Bernard Zboiński, Prezes Związku Inwalidów Wojennych RP Oddział w Zgierzu i Wiceprezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Zgierzu, który do pracowni historycznej gimnazjum przekazał cenne eksponaty, jak np. łuski z oryginalnego karabinu z roku 1939 i bagnet, także z okresu II wojny światowej.
A.Zawodzińska