Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Środa 24 kwietnia 2024

Pielęgnacja drzewostanu

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 6 =
Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Bełchatowskiego Starostwa przypomina o zasadach pielęgnacji drzewostanu w okresie wiosennym

Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Bełchatowskiego Starostwa przypomina o zasadach pielęgnacji drzewostanu w okresie wiosennym.

 

- Nadszedł okres wiosenny, a wraz z nim wiele osób prywatnych, firm, przedsiębiorców, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych przystępuje do prac pielęgnacyjnych drzew i krzewów rosnących na terenach zielonych lub zadrzewionych – mówi Jolanta Pawlikowska, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa. - Nie powinno się usuwać jednorazowo więcej niż 20% masy asymilacyjnej korony drzewa. Ze względu na bezpieczeństwo ruchu dopuszcza się silniejszą redukcję. Redukcja korony do 50% dopuszczalna jest w przypadku drzew należących do gatunku: topola, dąb, jesion i klon.

 

Cięcia koron drzew możliwe są tylko w ściśle określonych przypadkach i nie może być tutaj mowy o dowolności takiego działania. Działania te wiążą się z redukcją masy asymilacyjnej, dlatego też każda ingerencja powinna być przemyślana. Istotną przyczyną pogarszania się kondycji drzew  są źle przeprowadzone zabiegi. Usuwając znaczną część ulistnionej korony drzewa, doprowadza się do stopniowego jego obumierania.

Zgodnie z art. 88 ust.1 pkt 3 ustawy o ochronie przyrody Prezydent Miasta, Wójt, Burmistrz ma prawo wymierzyć karę administracyjną m.in. za zniszczenie drzew, krzewów lub terenów zieleni spowodowane niewłaściwym wykonaniem zabiegów pielęgnacyjnych.

 

Na wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych  nie jest wymagane zezwolenie. Wyjątek stanowią obiekty, obszary, zespoły wpisane indywidualnie do rejestru zabytków.

 

 

Na podstawie art. 52 ustawy o ochronie przyrody   w terminie od  1 marca do 15 października zakazuje się usuwania gniazd ptasich z obiektów budowlanych i terenów zieleni. Nieprzestrzeganie bądź naruszenie któregokolwiek z zakazów lub ograniczeń obowiązujących w stosunku do ptaków objętych ochroną gatunkową, w tym niszczenie ich gniazd w okresie lęgowym, skutkuje - w myśl art. 127 Ustawy  o ochronie przyrody - karą grzywny lub aresztu.

 

Na usunięcie drzew lub krzewów powyżej 10 lat, nie będących gatunkami owocowymi wymagane jest uzyskanie zezwolenia   w postaci decyzji administracyjnej.


W przypadku drzewa lub krzewu rosnącego na gruncie prywatnym, innym niż leśnym, wydaje właściwy terenowo Prezydent, Wójt bądź Burmistrzna wniosek posiadacza nieruchomości – za zgodą właściciela nieruchomości lub właściciela urządzeń, o których mowa w art. 49 §1 Kodeksu cywilnego (art. 83 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody).


W stosunku do gruntów komunalnych, czyli takich, które są własnością Miasta lub Gminy, zezwolenie wydaje właściwy terenowo Starosta (art. 90 ustawy o ochronie przyrody).


Krzysztof Borowski, Rzecznik Prasowy Starostwa Powiatowego w Bełchatowie

← powrót