Czwartek 25 kwietnia 2024

Pieniądze dla studentów i "Złoczew" na sesji powiatu

Nowe warunki przyznawania stypendiów studentom z powiatu, stanowisko Rady Powiatu w Bełchatowie w sprawie odkrywki węgla brunatnego w Złoczewie, zgoda na zlecenie spółce PKS uruchomienia nowych linii autobusowych na terenie powiatu to sprawy, które powiatowi radni rozstrzygnęli na sesji 28 sierpnia.
glowne2
Zgodnie z przyjętymi przez radnych warunkami przyznawania stypendium Starosty Bełchatowskiego student studiów I i II stopnia lub jednolitej magisterskiej uczelni publicznej lub niepublicznej, studiujący w systemie stacjonarnym lub zaocznym, zameldowany na stałe w powiecie bełchatowskim może do 31 października każdego roku złożyć w starostwie stosowny wniosek. Ważne, by w dniu składania wniosku nie przekroczył wieku 26 lat. Stypendium ma charakter motywacyjny, jest przyznawane jednorazowo studentom posiadającym wysokie wyniki w nauce. Ustalono, iż ta średnia powinna wynosić co najmniej 90% maksymalnej średniej z egzaminów oraz z zaliczeń. Nowe warunki dają szansę studentom na dodatkowe punkty za ich znaczące sukcesy naukowe, artystyczne, sportowe lub w zakresie działalności społecznej. Do wniosku o stypendium należy dołączyć dokumenty potwierdzające te osiągnięcia. Rada Powiatu określi corocznie kwotę przeznaczoną na stypendia, jednakże regulamin precyzuje jego jednostkową wysokość maksymalnie do 3 tysięcy złotych. Za przyjęciem nowych warunków głosowało czternastu radnych, dwóch było przeciwnych, a czterech wstrzymało się od głosu.

Czternastoma głosami „za”, przy sześciu wstrzymujących się przyjęto stanowisko Rady Powiatu w Bełchatowie dotyczące „Odkrywki Złoczew”. W dokumencie tym, adresowanym do Ministerstw Energii, Inwestycji i Rozwoju, Przedsiębiorczości i Technologii oraz władz wojewódzkich i spółki PGE, mowa jest o niepokoju społecznym związanym z brakiem konkretnych działań zmierzających do uruchomienia nowej kopalni. Radni podkreślają, że wyczerpanie węgla brunatnego z odkrywek „Bełchatów” i „Szczerców”, bez gwarancji zapewnienia dostaw surowca do bełchatowskiej elektrowni, stawia pod znakiem zapytania przyszłość naszego kompleksu paliwowo-energetycznego i zatrudnionych w nim tysięcy pracowników. W swoim stanowisku rada wskazała także na pilną potrzebę powołania zespołu ds. zagospodarowania majątku, który pozostanie po zakończeniu eksploatacji węgla w bełchatowskiej odkrywce.

Rada powiatu jednogłośnie zgodziła się na podpisanie ze spółką PKS w Bełchatowie umowy na uruchomienie czterech nowych linii autobusowych, o których dofinansowanie samorząd powiatu wnioskował do Wojewody Łódzkiego i takie wsparcie otrzymał . Są to trasy: 1. Bełchatów - Zelów – Pożdżenice, 2. Bełchatów - Zelów - Wygiełzów – Mauryców, 3. Bełchatów - Rożniatowice - Wola Mikorska – Zelów, 4. Bełchatów - Kalisko – Piaski. Powiat otrzymał na ww. nierentowne dotąd linie ponad 80 tys. zł z „Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej”. Gmina Zelów dopłaci do usługi PKS 2,5 tys. zł ze swojego budżetu.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji